Sve šta treba znati o bezmetalnim krunicama 

Posted by

Za mnoge zubne krunice postaju svakodnevni deo života kako godine prolaze. Ima i onih koji moraju da nose bezmetalne krunice, jer su neophodne zbog nezgode ili traume u ustima. Bez obzira na razlog zbog kojeg su vam potrebne, krunice bez metala zamenjuju oštećene zube i imaju brojne prednosti. Bezmetalne krunice za zube su odlična alternativa metalnim, jer su trajnije, a uz to daju zubima prirodan izgled.

Šta se podrazumeva pod bezmetalnim krunicama?

Ove krunice sačinjene su od materijala koji nisu metali. Tradicionalna metalna kruna može biti izrađena u potpunosti od metala ili može biti obložena metalom i obložena drugim materijalom poput porcelana. Za bezmetalne krunice karakteristično je da se u potpunosti izbegava metal i pri njihovoj izradi koriste se drugi materijal.

Trajnost je glavna prednost zbog kojih se bezmetalne krunice preporučuju. Za cirkonijeve krune posebno se koristi cirkonijum dioksid, neutralna supstanca koja je neverovatno jaka. Krunice od cirkonija su neke od najtrajnijih krunica koje su bez metala i koje izgledaju prirodno.

Prirodni izgled bezmetalnih krunica čini ih atraktivnom opcijom. Materijal od kojih se prave sposoban je da reflektuje svetlost na takav način da krunica izgleda poput prirodnih zuba. Iz tog razloga, mnogi pacijenti će se odlučiti za bezmetalne krunice na prednjim zubima.

Još jedan razlog zbog kojeg se pacijenti opredeljuju upravo za ove krunice je njihova kompatibilnost sa ljudskim telom. Za neke pacijente, osetljiva tkiva usta nadražuju se metalima bilo koje vrste. Krunice bez metala biološki su kompatibilnije od metalnih krunica, pa i od metalnih obloga.

Koje su razlike između krunica bez metala i tradicionalnih krunica?

Tri su glavna materijala koja se koriste za izradu bezmetalnih krunica: porcelan, keramika i cirkonij. Evo nekoliko važnih stvari koje treba napomenuti za svaki od ovih materijala.

Porcelanske krunice su istovremeno i jake i slabe. Takođe, porcelan je jači od prirodnog materijala zuba, što znači da ima potencijal da ošteti zube nasuprot krunice. Istovremeno, porcelan je krhak i vremenom može biti podložan pukotinama i manjim oštećenjima.

Keramičke bezmetalne krunice imaju konstruisanu keramiku iste vrste u ispunima. Treba napomenuti da je kompozitna keramika najmanje izdržljiva i najmanje prirodnog izgleda. Međutim, ove krunice su pristupačne i odlične za pacijente koji uopšte ne podnose nijedan metal. Takođe mogu da posluže i za dugoročne privremene restauracije zuba. Ako si priprema visoko obučen keramičar onda mofu da izgledaju poput prirodnih zuba.

Cirkonij je brzo postao zlatni standard, jer važi za izuzetno trajne krunice bez metala prirodnog izgleda. Kao i kod porcelanskih krunica, snaga cirkonija može da izazove oštećenje suprotnih zuba.

Koje su prednosti bezmetalnih krunica?

Bez obzira na bezmetalni materijal krunice, svi oni čuvaju veći deo prirodnog zuba kada se ugrade. Kada se primene krunice bez metala, potrebno je ukloniti manje prirodnog zubnog materijala kako bi se napravila krunica prirodnog izgleda koja se uklapa u okolne zube. To znači da je sačuvano više prirodnog zuba. Iz tog razloga, krunice bez metala mogu se koristiti u svim delovima usne duplje.

Za ugradnju krunica postupak uglavnom važi za sve pacijente. Stomatolog prvo nudi temeljni pregled i dijagnozu osnovnih problema, pa zatim predlaže ugranju krunice. Ako je prisutan karijes ili neko drugo zubno stanje, prvi korak je uvek lečiti problem korena, pa tek se onda kasnije rešava pitanje ugradnje krunice.