Plastični rezervoari – sve prednosti koje ima plastika za čuvanje pijaće vode

Posted by

Različiti materijali koriste se prilikom izrade još raznovrsnijih proizvoda, na način da obezbede maksimalan stepen kvaliteta, trajnosti i otpornosti tokom vremena. Kada su u pitanju plastični rezervoari za pijaću vodu, zrnaste materije, namirnice, ali i tehničku vodu, naftu i mnogo drugih tečnosti i supstanci, imperativ je visok stepen kvaliteta, koji će očuvati sve karakteristike bez promena svojstava. Konkretno, rezervoari od plastike – polietilena namenjeni skladištenju, čuvanju i konzumiranju pijaće vode moraju imati najviša svojstva kvaliteta, bezbednosti, sigurnosti za upotrebu i održivosti, kako bi bilo izvodljivo koristiti ih duži vremenski period. 

Plastika kao osnovni materijal izrade rezervoara za čuvanje pijaće vode ima veliki broj prednosti, zbog čega je i danas dominantan resurs za izradu različitih proizvoda, koji će trajati dugi niz godina i pokazati najbolje performanse. Za razliku od metala, pokazuje potpuno nereagovanje sa drugim česticama onda kada je to imperativ, nije podložna koroziji niti bilo kakvim promenama fizičkih karakteristika, niti u pogledu samog sastava. Plastični rezervoari za čuvanje vode za piće imaju veliki broj prednosti koji se zasnivaju prvenstveno na osnovnom materijalu izrade, a zatim i nizu drugih korisnih svojstava i performansi za kontinuitet upotrebe. 

Plastika je vrlo postojana i otporna tokom vremena

Najveći broj proizvoda danas se izrađuje od plastike, što je opravdano visokim stepenom kvaliteta i trajnosti. Konkretno, plastični rezrevoari izrađuju se od polietilena visokog stepena gustine – PEHD, kao i HDPE i polipropilena PP, što daje konzistentnost i postojanost teksture. Zavarivanjem ovih materijala dobija se vrhunski kvalitet i trajnost rezervoara, koji su izuzetno pogodni za oblikovanje i dobijanje raznovrsnih dizajnova. U tom smislu, ističu se sledeće prednosti plastike. 

U pitanju je jednostavnost oblikovanja u horizontalne ili vertikalne cisterne sa spiralnim namotajima, koji su pogodni za ugradnju ispod površine zemlje. Pored toga, mogu imati i glatku površinu obilikovanu u kvadrat, pravougaonik, cilindar, valjak i mnoge druge oblike. Sve to, daje vrhunske mogućnosti za ugradnju na bilo koje željeno mesto i bez bojazni od gubljenja funkcija tokom vremena. 

Rezervoari od plastike su bezbedni i sigurni za skladištenje vode

Još jedno svojstvo koje imaju plastični rezervoari, a zasniva se na kvalitetu materijala izrade, jeste sigurnost i bezbednost za skladištenje vode za piće. Naime, plastika je potpuno otporna na atmosferske uticaje, ekstremne temperature i mehanička oštećenja. Nije podložna habanju i gubljenju oblika, što je čini idealnom za ugradnju ispod površine zemlje. Zbog toga, plastični rezervoari za vodu namenjenu konzumiranju, postavljaju se u zemljište u vidu horizontalne cisterne sa spiralnim namotajima, obezbeđujući vodu uvek i gde je potrebno. 

Plastika čuva svojstva vode u rasponu temperatura od – 30 do + 60 stepeni celzijusa, što znači da se može konzumirati bez obzira na spoljašnje uslove. U vezi sa tim je i prednost da plastika ne skuplja bilo kakve strane čestice – alge, gljivice ni bakterije, što je dodatna potvrda sigurnosti za upotrebu. Takođe, renomirani proizvođači rezervoara od plastike za pijaću vodu poseduju kompletnu dokumentaciju koja potvrđuje kvalitet – potvrde, uverenja o ispunjenosti standarda bezbednosti, kvaliteta i ekološke opravdanosti, tehničke specifikacije i mnogo toga drugog. Sve to, garancija je kupcima da je odabir kvalitetan, pouzdan i bezbedan.

Jednostavna manipulacija i ugradnja rezervoara

U nizu dobrih strana koje imaju plastični rezervoari za čuvanje pijaće vode, stoji i jednostavna ugradnja, transport i manipulacija uvek kada je to potrebno. Kako je plastika lagana, a istovremeno čvrsta i otporna na različite spoljašnje i mehaničke uticaje, lako se prenosi sa jedne na drugu lokaciju, uvek kada je to potrebno. Čak i kada se ugrade ukopavanjem ispod površine zemlje, mogu se transportovati odgovarajućim teretnim vozilima na drugu lokaciju, dok je manipulacija nadzemnih rezervoara još jednostavnija. 

Pored toga, lakoća materijala odgovara i jednostavnom korišćenju, čišćenju, otvaranju i zatvaranju poklopaca, kao i instaliranju dodataka. Uglavnom se dodaci odnose na priključke, spojnice, dovode i odvode, penjalice i slično. Ugradnja zavisi od raspoložive površine zemljišta, potreba za određenom zapreminom i dinamikom snabdevanja vodom za piće. S tim u vezi, bira se kapacitet od nekoliko stotina, hiljada, ili desetina hiljada litara, čak i značajnije od navedenih raspona. Plastični rezervoari su zbog svega toga sjajan izbor i mnogo preporučljiviji u odnosu na čelične, aluminijumske i druge. 

Mnogo je razloga da baš plastični rezervoari budu sistem koji će obezbediti dotok čiste, sveže i bistre vode za piće, čija će trajnost biti izuzetno duga, bez promena bilo kakvih svojstava. Vek upotrebe polietilenskih rezervoara je izuzetno dug i višestruke mogućnosti za korišćenjem, ugradnjom i raznovrsni kapaciteti – zapremina, prečnik, dužina i visina, daju mogućnost za njihovu ugradnju bilo gde da je to potrebno. Praktično su rešenje za seoska područja koja nisu snabdevena gradskom vodom, vikendice, prirodne krajolike i druga mesta na kojima je resurs potreban za konzumiranje.