,

Ovo su analize neophodne za ispitivanje steriliteta kod parova 

Posted by

Infertilitet je danas, zbog modernog načina života, količine stresa, ishrane, modernih zanimanja koja zahtevaju višečasnovno sedenje za računarom, i mnogih drugih faktora, sve češća pojava. Smatra se da jedan od šest parova ima problem sa ostajanjem u drugom stanju, što je, kada se malo bolje razmisli, prilično visoka brojka.

Srećom, danas se ovaj problem u najvećem boju slučajeva uspešno rešava zahvaljujući napretku moderne medicine. Nekada nije ni potrebno raditi invanzivnije zahvate, već je dovoljno koristiti neke medikamente koji mogu da poboljšaju zdravstveno stanje oba partnera i dovedu do željenog cilja – trudnoće i rođenja zdravog deteta.

Ono što je pohvalno je činjenica da se o ovom problemu danas sve više govori i da infertilitet nije više tabu tema. Upravo zbog te slobode sve više parova se obraća lekarima za pomoć u rešavanju problema. Prva stanica u ovom putu svakom paru treba da bude laboratorija u kojoj će uraditi sve neophodne analize koje je potrebno odneti specijalisti za infertilitet.

Laboratorija Labomedica nudi kompletne panele analiza

Ukoliko već neko vreme pokušavate da ostanete u drugom stanju i smatrate da je došlo vreme da se obratite lekaru, možda ne bi bilo loše da pre odlaska kod stručnjaka za infertilitet odradite neke osnovne analize. Laboratorija Labomedica nudi popuste za pakete analiza za ispitivanje plodnosti kod parova. 

Sve ove analize koje se nude u okviru paketa se i inače traže na komisijama za vantelesnu oplodnju o trošku RFZO – a, ali i svi lekari već na početku ispitivanja uzroka infertiliteta. Pošto je ovih analiza dosta ne bi bilo na odmet da uštedite neki dinar tako što ćete potražiti neku ovakvu akciju u laboratoriji.

Analize za muškarce

Gotovo u svakom savetovalištu za infertilitet se savetuje da muškarac odmah uradi sve neophodne analize jer rezultati mogu da stignu kroz par sati. Laboratorija Labomedica nudi akcije na sve panele analiza koje muškarci moraju da urade radi ispitivanja infertiliteta. Dakle, na spermogram i spermokulturu, na briseve, a uz ovo rade i analize hormona koje muškarci moraju da urade. 

Analize za žene

Kada su u pitanju žene, ispitivanje infertiliteta je malo komplikovanije. Za njih je obavezan ultrazvučni pregled ginekologa na kojem se rade folikulometrije – prati se rast folikula i ovulacija svakog meseca. Osim ovih pregleda, žene moraju da urade i nekoliko analiza u laboratoriji. 

Ispitivanje polnih hormona kod žena se radi od 2. do 4. dana menstrualnog ciklusa i to u prepodnevnim časovima, zbog prolaktina. Skoro svaka privatna laboratorija nudi pakete analiza polnih hormona kod žena i ovi paketi se uglavnom uklapaju sa analizama koje se traže na komisiji za VTO preko fonda. 

Brisevi su posebna kategorija analiza i oni se mogu raditi u lokalnom Domu zdravlja ili privatno. Pored briseva, neophodno je uraditi i PAPA test i kolposkopiju, opet, po želji pacijentkinje privatno ili u lokalnom Domu zdravlja. Osim ovih analiza za komisiju je neophodno uraditi i serološke analize iz krvi.

Analiza štitne žlezde

Osim analiza polnih hormona za žene se preporučuje da urade i panel hormona štitne žlezde. Može se desiti da postoji neki problem sa štitnom žlezdom zbog kojeg već neko vreme ne dolazi do trudnoće i koji se uglavnom može rešiti lekovima. Kod žena se najčešće radi o usporenom radu štitne žlezde ili autoimunom oboljenu Hašimoto sindrom. Ukoliko analize pokažu da hormoni štitne žlezde nisu u referentnim vrednostima, nakon par meseci ispijanja lekova koje je prepisao endokrinolog ili ginekolog, može doći do uspešne trudnoće. 

OGTT test

Iako ova analiza nije neophodna za prolazak komisije za VTO preko fonda, svaki lekar će uputiti svoju pacijentkinju da je uradi kako bi se utvrdilo da li ona ima problem sa insulinskom rezistencijom. OGTT test opterećenja glukozom se radi tako što se pacijentu prvo izvadi krv, pa se ispije određena količina šećera rastvorenog u vodi i onda se na svakih pola sata vadi krv kako bi se pratio trend rasta šećera i insulina u krvi. Pacijent za to vreme ne sme da šeta, već mora mirno da sedi i čeka naredno vađenje krvi. Svaka laboratorija preporučuje da se 12 sati pre ove analize ne jede ništa kako bi rezultati bili što tačniji. 

Na osnovu rezultata ovih analiza se određuje HOMA index i utvrđuje postojanje insulinske rezistencije, koja može da ometa ostajanje u drugom stanju. Ovaj problem se lako rešava uvođenjem određenih lekova i suplemenata kao i promenom ishrane i načina života. 

Za kraj, ukoliko mislite da imate problem sa ostajanjem u drugom stanju, savetujemo Vam da se što pre obratite lekaru i uradite sve neophodne analize kako biste napravili dalji plan lečenja – ukoliko Vam je ono uopšte potrebno. Što pre počnete – pre ćete doći do cilja.