Kompresori-alat koji majstorski posao čini lakšim

Posted by

Kompresori su sigurno sprave koje obožavaju majstori. Sabijanje vazduha u bocu pod velikim pritiskom dešava se uz pomoć kompresora. Potom se taj isti vazduh koristi za napajanje pneumatskih pištolja, pneumatskih brusilica i bušilica. Pod takvom jačinom vazduha, potrebno je uložiti malo fizičke snage.

Za svakog majstora po nešto

Kompresori se najčešće viđaju kod vulkanizera kada odvezemo auto. Vulkanizerski odvrtač je možda i najpoznatiji pneumatski alat. Za pneumatske alate se smatra da su jednostavniji i lakši za održavanje od električnih. Kompresori se najviše koriste u industriji, a postoje i oni za kućnu upotrebu, kao što su pneumatska heftalica za nameštaj ili pneumatska bušilica. Male radionice uglavnom koriste veće kompresore od 50 litara.

Kupujete kompresor prvi put

Ukoliko ste novi u poslu i želite da svoju radionicu počastite kompresorom, morate imati u vidu sledeće stvari. Najpre izmerite dobro prostor u kom će stajati kompresor. Veliki kompresori nisu za male prostore i više će vam smetati nego što će vam koristiti. Osoblju koje radi sa njima je neophodno propisano radno odelo.  Međutim, valja znati da što je veća zapremina kompresora to mu je i duži vek trajanja, ali pokazuje se i bolje u radu. Ukoliko želite da kompresor šetate sa mesta na mesto, onda je pravi izbor za vas pokretni kompresor. Najlakši kompresori kreću se oko pet kilograma, dok oni koji se najčešće kupuju od 50 litara teže oko 20 kilograma. Ako vam je potreban onaj veliki, fabrički, onda znajte da ćete biti fiksirani za jedno mesto. Fabrički kompresori se uglavnom šrafe u pod i teški su oko pola tone. Kompresori za farbanje nisu isuviše bučni. Otrpilike proizvode buku sličnu onoj koju stvara motorna testera. Za osetljive i na taj vid buke, preporuka su bešumni kompresori, koji su, doduše, i nešto skuplji. Oni čije radionice imaju veze sa hranom i medicinskim sredstvima uzimaju bezuljne kompresore kako se ne bi desilo da ulje dospe u bocu za vazduh. Ukoliko vaša radionica nema veze sa gore navedenim onda gledajte da pazarite kompresor sa što većom zapreminom, kako biste ga što duže imali.

Različiti proizvođači

Na svetskom tržištu se izdvaja nekoliko proizvođača kompresora: američki, japanski, italijanski i nemački. Italijanski kompresori su relativno mali i tihi. Poznati su po svojim bešumnim kompresorima. Nemci imaju dobre kućne, ali i profesionalne kompresore. Spadaju u jedne od najkvalitetnijih na tržištu. Imaju velike i jake mašine, ali i svu prateću opremu. Ako se odlučite ipak za američku varijantu, znajte da oni poštuju kako američke, tako i evropske standarde. Sigurni su i možete da se pouzdate u njih. Takođe, imaju pristupačne cene pneumatskog alata. Američki proizvođači imaju široku lepezu proizvoda, pa ćete tu pronaći sve vrste kompresora od onih za kućne potrebe do velikih industrijskih. Među američkim proizvođačima izdvaja se jedan koji distribuira robu u čak 150 zemalja širom sveta. Važi za jako kvalitetnog, ali i skupog. Ipak, kompresori su dobra investicija koja vam štedi snagu, pa tako ne bi trebalo mnogo da razmišljate ukoliko vam se na prvi pogled cena učini visokom. Ona će vam zagarantovati veću izdržljivost sprave. Japanci su malo skuplji od konkurencije, ali garantuju kvalitet kompresora, kako za male radionice, tako i za velike industrijske centre.