ZAŠTO SE OPREDELITI ZA STUDIRANJE MEDICINE U INOSTRANSTVU?

Posted by

Bavljenje zdravljem čoveka jedan je od najplemenitijih zanimanja, za koje se budući studenti vrlo rado opredeljuju, a interesovanje za medicinske fakultete sve je veće. Zbog univerzalnosti lekarskog poziva i njegove nužnosti, boljih opcija za zaposlenje, ali i želje za nekim novim i drugačijim iskustvima, mladi se često odlučuju za studiranje medicine u inostranstvu.

ŠKOLOVANJE VAN ZEMLJE: I NEKAD I SAD

Studenti se iz mnogobrojnih razloga opredeljuju da studiraju u nekoj od zemalja Evrope ili sveta, bilo da su u pitanju osnovne, master ili doktorske studije, ceo nivo ili samo jedan semestar nekog nivoa studija – preko razmena, ili pak specijalizacije. Ova tendencija nije sasvim nova, bila je praktikovana i pre stotinu i više godina, međutim tada su porivi bili posve drukčiji: u našoj zemlji nije bilo fakulteta i stručnog kadra, ali su se svi svršeni studenti, sa znanjima i iskustvima iz Evrope, vraćali u otadžbinu. Međutim, danas je odlazak na školovanje u stranu zemlju popularan na globalnom nivou, a cirkulacija studenata iz različitih zemalja mnogo je veća nego ikada do sada.

ZA BOLJE ZNANJE I VEĆE ŠANSE

Studiranje medicine u inostranstvu može biti iz ličnih razloga, ali i zbog objektivnih društvenih okolnosti. Pohađanje prestižnih evropskih ili svetskih univerziteta i verovanje u kvalitetnije stručno i naučno znanje koje se može dobiti, diplome priznate širom sveta, prakse i stipendije koje se nude u toku školovanja, medicinska dostignuća, potonje lakše zaposlenje i bolji uslovi rada, koji podrazumevaju moderniju opremu i veće plate, samo bi bili neki od motiva za školovanje van domovine.

TRŽIŠTE RADA

Sa druge strane, želja za studiranjem medicine u inostranstvu rađa se i iz novonastale potrebe za medicinskim kadrom u pojedinim državama Evrope. Ovo je snažan motiv i za upisivanje srednjih medicinskih škola u Srbiji, ali i fakulteta, što rezultira i jakom konkurencijom. Međutim, pojedini i započinju studiranje medicine u inostranstvu, smatrajući da im je put za zaposlenje i organizovanje života u dijaspori lakši ukoliko su otpočetka školovanja već tu, te su savladali jezičke barijere i kulturološke razlike, stekli iskustva i poznanstva.

BOGATSTVO RAZLIČITIH ISKUSTAVA

Ne treba zanemariti da motiv za studiranjem medicine u inostranstvu, kao i svih drugih fakulteta, može biti i iz prirodne potrebe svakog mladog i ambicioznog čoveka da stiče nova, drugačija i neobičnija iskustva, da saznaje i istražuje. Ono je uvek veći izazov jer je sigurno teže biti daleko od kuće, porodice i školskih prijatelja, u drugoj zemlji. Međutim, jednako je izazovno i upoznavanje drugih naroda, kultura i običaja, tradicija i jezika, navika i pravila, istorije i geografije drugih podneblja, kada imamo priliku da i drugima predstavimo sebe – i to u najboljem svetlu jer samo se najbolji i usuđuju na ovako ozbiljan životni korak.

PREDUSLOVI

I pored želje za studiranjem medicine u inostranstvu, svaki budući student mora znati da postoji niz uslova koje mora ispuniti – od poznavanja stranog jezika na izuzetnom nivou, prvenstveno engleskog i/ili maternjeg u željenoj državi, preko uspeha u prethodnom školovanju, dobijanja stipendije, studentske vize, do obezbeđenog novca za školarinu itd. Naravno, oni se razlikuju između država i univerziteta, te opcije treba pažljivo sagledati.