Tri stvari koje treba da znate o transformatorima

Posted by

Možda ste do sada čuli da postoje transformatori i da se upotrebljavaju u praksi, ali niste znali šta su i čemu oni služe. Oni koji su imali bliže veze sa elektronikom zasigurno će znati da vam objasne o čemu je reč.

Oni predstavljaju jednostavan električni uređaj koji je nastao još davne 1831. godine u praktičnom radu engleskog fizičara i hemičara Majkla Faradeja koji je time želeo da prikaže princip rada elektromagnetne indukcije. 

Kasnije se njihova primena i način korišćenja proširila ali i dalje ih mnogi smatraju osnovnim električnim uređajem. Jedina stvar koja je ostala nepromenjena odnosi se na sam princip rada koji je pretrpeo minimalne izmene, odnosno prilagođavanja. 

Šta je i gde se koristi?

Za jedan od najprostijih električnih uređaja smatra se upravo transformator. Ipak, definisanje samog pojma nije jednako lako kao što to zvuči. Najkraće rečeno radi se o uređaju koji energiju iz jednog strujnog kola pretvara u energiju drugog kola i sve to uz pomoć elektromagnetne indukcije, a pri tome ne koristeći bilo kakve pokretne delove.

Sastoje se od dva ili više namotaja (mogu i od jednog ali da on ima više izvoda), magnetnog jezgra i primarnog i sekundarnog kalema. Jezgoro je napravljeno od mekog gvožđa i oko njega su namotani kalemni i ono je neophodno za prenos energije iz primarnog u sekundarni kalem odnosno fluks.

Mnogi ne znaju da upravo transformatori čine osnovni element govoto svakog električnog uređaja. 

Koriste se za spuštanje ili podizanje napona, zatim za menjanje impedanse ili da obezbedi električnu izolaciju između kola. Odnosno uz pomoć njih vrši se promena napona i jačine naizmenične struje. 

U praksi bi značilo da se koriste za prenos električne energije preko velikih razdaljina, za snabdevanje energijom iz prenosne mreže, za prilagođavanje električne opreme naponu za koji nije predviđena, za električne peći koje se koriste za proizvodnj čelika, za visokonaponske prenosne siseteme za jednosmernu struju itd. 

Kakvi modeli postoje?

Klasifikacija transformatora može se izvršiti po osnovu više kriterijuma i postoje razni modeli koji se koriste u praksi. Oni se mogu klasifikovati po sledećim kriterijumima: po snazi, po naponu, po nameni, po načinu hlađenja, po svrsi odnosno ulozi, po učestalosti i tome slično. 

Najpoznatija je podela koja se odnosi na sam dizajn i tu možemo razlikovati autotransformatore, rezonantne (najpoznatiji primer je Teslin kalem), strujne, naponske, višefazne, impulsne, audio i RF modele.

Mesto kupovine

Ako ste se pitali gde se transformatori mogu kupiti daćemo vam odgovor i na to pitanje. Svaka bolje opremljena radnja koja se bavi prodajom industrijske automatike trebalo bi da ih ima u svojoj ponudi. 

Svakako, ako takva radnja ne postoji u neposrednoj blizi uvek je moguće poručivanje putem interneta jer većina tih velikih radnji ima svoje online prodavnice. U ponudi se mogu naći naponski i strujni transformatori kao i pribor potreban za iste. 

Moguće je kupiti i polovan transformator na sajtovima koji se bave takvom vrstom prodaje, ali za njih ne dobijate garanciju. 

Cene novih modela kreću se u rasponu od 4000-15000 dinara, a sve to u zavisnosti od modela i već pomenute podele.