Test opterećenja srca – kome je potreban i kako se izvodi i koliko košta?

Posted by

U posebnim salama sa trakama ili biciklima, uz kontrolu vlažnosti i temperature, izvodi se test opterećenja srca kod pacijenata kojima je potrebna detaljnija analiza srčanih funkcija. Sam test se može obaviti u okviru bolnica, kao i privatnih klinika i ambulanti, ne zahteva posebne pripreme, niti postoji bilo šta što je u okviru testiranja problematično, pa se nakon svega odmah vraćate svojim svakodnevnim obavezama i navikama. 

Šta je test opterećenja srca?

Ergometrija ili test opterećenja srca predstavlja pregled koji stavlja pacijenta u stanje fizičkog napora kako bi se pratio rad srca i svih srčanih funkcija. Kod određenih stanja i zdravstvenih problema srce nije u stanju da pokaže o čemu se radi u stanju mirovanja, zbog čega je potrebno da se sprovede test opterećenja. Kod zdravog pacijenta srce je sposobno da podnese veliku dozu fizičkog stresa, dok se kod pacijenta sa određenim srčanim smetnjama i uz povećanja napora javljaju smetnje, te se pogoršava opšte stanje. Upravo to pogoršavanje pomaže doktorima da otkriju o čemu se radi i dijagnostikuju oboljenje ili smetnje.

Kada se radi test opterećenja?

Lekari na test opterećenja upućuju uglavnom onda kada pacijenti prijavljuju smetnje u funkcionisanju koje su simptomatične za određena oboljenja, ali ih srce u stanju mirovanja ne detektuje. Najčešće se radi o ishemijskoj bolesti srca, kod otkrivanja aritmije i njenog utvrđivanja, kao i za praćenje učinka već prepisane terapije, te učinka i stanja zdravlja srca nakon određenih zahvata, kao što je ugradnja stenta. 

U stanju fizičkog napora srce menja svoj ritam rada, pokazuje drugačije funkcionisanje, što pomaže u brzoj dijagnostici. Koji god da su razlozi, cena testa opterećenja je svakako najmanje bitna stavka obzirom na benefite koje saznanje o svom srcu pruža, mada je to najčešće i razlog zašto mnogi odustaju, ili bar odlažu pregled.

Priprema za test opterećenja srca

Posebne pripreme za ovaj pregled nisu potrebne. Ono što je veoma važno jeste da slušate instrukcije svog lekara, a uglavnom su u vezi sa terapijom koju već pijete.

Veoma je važno da na dan rada testa uzmete svoju uobičajenu terapiju, posebno ako je ona za srce, srčani rad i kontrolu krvnog pritiska. Jedina promena u vezi sa terapijom se dešava kod osoba sa dijabetesom na insulinskoj terapiji, koje dozu terapije pre testa opterećenja srca smanjuju na 2-4 ij, što je opet deo tačnog dogovora sa lekarom koji vas upućuje na testiranje.

Veoma je važno da tog dana ne konzumirate napitke sa kofeinom, ne konzumirate gazirana pića, kao ni cigarete. Na sam test opterećenja srca dođite ležernije obučeni, najbolje u trenerci i patikama, kako vas ništa ne bi ometalo tokom testiranja, stezalo, niti sputavalo.

Kako test opterećenja srca izgleda?

Test opterećenja srca traje svega 30 minuta. Izvodi se na pokretnoj traci ili bicikli, gde se vremenom povećava napor za pacijenta. Tokom celog tog perioda rad srca se prati uz pomoć EKG uređaja, prati se krvni pritisak, kao i generalni osećaj, poput vrtoglaavica, zamora, disanja, mučnine, određenih bolova u grudima. Kod određenih pacijenata se ti simptomi mogu pojaviti, svi zajedno ili neki zasebno, ali i ne moraju, a svi oni uz druge dobijene podatke služe dijagnostici. 

Rezultati testa opterećenja srca su gotovi odmah, nakon čega se kompletira medicinska dokumentacija, a ujedno i potrebna terapija ili lekar zahteva na osnovu dobijenih rezultata i dodatna ispitivanja zarad tačnije dijagnostike.