Šta su HDMI kablovi ?

Posted by

Najjednostavnije bi bilo reći da su u pitanju kablovi, koji se karakterišu kao multimedijalni interfejs visoke rezolucije. 

Oznaka HDMI je zapravo sačinjena od početnih slova reči, koje su direktno preuzete iz engleskog jezika –  High Definition Multimedia Interface. Dakle, slobodno se prevodi upravo kako je navedeno. 

Sa razvojem digitalne tehnologije, sasvim je i očekivano da se prenos audio i video podataka vrši uz primenu digitalnog interfejsa. A naravno da je sve to ranije bilo u formi analognih kablova i uređaja, što su mnogi kojima je to bilo značajno zbog posla smatrali lošim, prosto zato što u većini slučajeva, kvalitet prenosa ni video ni audio sadržaja nije bio na zadovoljavajućem nivou.

Ali je sada sve to mnogo bolje, najpre zato što su dostupni HDMI kablovi razučitih verzija, pa samim tim i performansi. 

Kako se koriste HDMI kablovi ?

Neko ko se time bavi, sasvim sigurno zna da se HDMI kablovi koriste onda kada je potrebno da nekompresovani digitalni formati budu preneti, što se odnosi i na audio i na video sadržaje. Tom prilikom se koristi upravo pomenuti interfejs odgovarajućih perfomanski, odnosno određeni model tog kabla.

Jednostavnije rečeno, HDMI kablovi se koriste kada je potrebno da se povežu 2 digitalna uređaja, kako bi sa jednog na drugi bio prenet određeni sadržaj. 

Primera radi, ukoliko želite da na DVD – u prikažete fotografije ili video, koje imate na digitalnom aparatu, tada će vam biti potrebni HDMI kablovi. Isto se odnosi i na drugu kombinaciju uređaja, ali ako želite da prenesete neki audio sadržaj. 

Sve ovo možda zvuči komplikovano, ali gotovo je sigurno da svi imaju znanje o tome šta su zapravo HDMI kablovi. Nema sumnje da ste videli specifičan ulaz na vašem televizijskom prijemniku, koji se koristi upravo za ove kablove. 

Naravno da postoje i određeni standardi, ali i HDMI kablovi, koji imaju nešto bolje performanse. U većini slučajeva su ovi kablovi, odnosno njihovi konektori podudarni sa drugima.

Većina televizijskih prijemnika novije generacije, na primer ima priključak i za ove kablove, s tim što se razlikuje verzija konkretnog kabla. 

U zavisnosti od proizvođača, odnosno od tipa televizijskog prijemnika, zavisiće i da li su u pitanju HDMI kablovi koji nose oznaku 1.3 ili oni, koji nose oznaku 1.4, te 2.0.

Podrazumeva se da je potrebno imati određeno znanje, kada se koriste ovi kablovi. Pored toga što je potrebno dobro povezati dva uređaja preko ovog kabla, potrebno je kasnije i upravljati na adekvatan način, kako bi taj sadržaj bio vidljiv. 

Većina savremenih televizijskih prijemnika, kao što smo već pomenuli, ima i HDMI ulaz, ali je potrebno da prilikom priključenja bude odabrana opcija, koja će omogućiti da se konkretni audio ili video sadržaj sa nekog drugog uređaja prikaže na televizijskom prijemniku, na primer. 

Primena ovih kablova je izuzetno značajna, mada treba voditi računa i o tome da HDMI kablovi ne bi trebalo da budu naročito dugački. Naime, prema rezultatima određenih istraživanja, utvrđeno je da ukoliko su oni duži od 10, odnosno od 13 metara, lako se može dogoditi da im signal bude slabiji. Upravo iz tog razloga stručnjaci preporučuju da se odaberu kraći HDMI kablovi, jer je i njihov kvalitet u većini slučajeva tada bolji.