Šta se budućoj mami dešava u 23. nedelji trudnoće

Posted by

Vaš stomak vidljivo raste svake nedelje. Zato nije ni čudo što se to odražava kao debljanje na vagi: ​​samo u ovoj nedelji dobićete u proseku 300 grama. Ovo je ne samo zbog povećane količine amnionske tečnosti. Vaša beba sada pliva u oko pola litra bistre do mlečne tečnosti. Do kraja trudnoće, količina će se udvostručiti na jedan litar. Amnionska tečnost je izuzetno važna za vašu bebu: održava je toplom i štiti od infekcija. Takođe deluje kao prirodni amortizer i podržava težinu vaše bebe. Da li ste znali da u 23. nedelji trudnoće vaša beba svaki dan popije oko 400 ml amnionske tečnosti? Ali ne brinite: tečnost se potpuno zamenjuje svaka tri do četiri sata. Ona teče do vas kroz krvne sudove vaše bebe i vaše telo proizvodi novu amnionsku tečnost.

Šta je sa bebom?

Kada vaša beba ima 23 nedelje, biće između 25 i 29 cm, što je uporedivo sa krastavcem. Teži oko 450-500 g, što je težina malog kupusa. Beba će povremeno treptati i kosa će joj postajati sve gušća i gušća. Mozak vaše bebe ubrzano raste u ovoj nedelji trudnoće. U ovoj nedelji kod vaše bebe se razvija pankreas, koji će tokom svog života proizvoditi vitalni insulin za metabolizam šećera u krvi. Vaša beba sve bolje čuje zvukove jer su njene slušne koščice sve teže.

Simptomi trudnoće

Sada možete očekivati, između ostalog, sledeće simptome:

Umor, vrtoglavica i kratak dah

Vaše telo radi punom brzinom kako bi vašoj bebi pružilo najbolju moguću negu. Dakle, ako se osećate slabo i imate kratak dah, to nije neuobičajeno. Međutim, ako vam neuobičajeno nedostaje energije i osećate da vam glava kruži, proverite nivoe gvožđa. Ako je tako, možda ćete morati da uzimate suplemente gvožđa.

Svrab 

Pošto se vaša koža mnogo rasteže, možete osetiti svrab u 23. nedelji trudnoće, posebno na stomaku i dojkama. Da biste ublažili svrab kože,  možete specijalnim kremama održavati elastičnost vaše kože.

Nagon za mokrenjem se povećava 

Težina vaše materice i vaše bebe vrši veći pritisak na vašu bešiku. Rezultat je povećan nagon za mokrenjem. 

Previsok krvni pritisak

Oko 7% svih trudnica je pogođeno preeklampsijom. Ovo je komplikacija trudnoće koja je, između ostalog, povezana sa visokim krvnim pritiskom. Ako često vidite treperenje pred očima ili patite od glavobolje, obavezno recite svom lekaru.

Na šta sada treba da obratite pažnju

Nastavite da jedete zdravo i jedite hranu bogatu gvožđem kao što su orasi i spanać.

Razgovarajte sa bebom što je češće moguće kako biste mu pomogli da se navikne na vaš glas.

Pazite da se ne preterujete sa obavezama i dajte sebi dovoljno odmora.

U narednoj 24. nedelji trudnoće možete polako da se bavite neophodnom početnom opremom za svoju bebu i planirate jedan ili dva odlaska u kupovinu. Na kraju krajeva, neće proći dugo dok se vaša beba ne rodi. Da biste otklonili strahove od porođaja i što bolje se pripremili, možete sa partnerom pohađati kurs pripreme za porođaj. Ako se još niste prijavili, sada je krajnje vreme. Obavezno se informišite o mogućnostima što se tiče porođaja.