Saveti kako da pravilno odaberete i nanesete lepak za pločice

Posted by

U situaciji kada je je potrebno uraditi neku popravku u kući ili renoviranje mnogi ljudi se odlučuju da sami obave radove, bez majstora. Razloga za to je više, prvi je to što je teško doći do dobrog majstora koji će kvalitetno odraditi posao u dogovorenom terminu.

Drugi razlog su finansije, jer dobar majstor svoj rad naplaćuje dosta, pa dolazimo u situaciju da moramo da kupujemo jeftiniji materijal, koji je po nepisanom pravilu lošijeg kvaliteta, da bi mogli da platimo rad majstora. Do ovakvih situacija najčešće dolazi prilikom renoviranja kuhinje ili kupatila.

Kao i u svemu i kod pločica za kuhinju i kupatilo postoje trendovi i one najmodernije pločice su naravno nasjkuplje. Kada odaberete pločice na redu je da odaberete i odgovarajući lepak za pločice. Pre kupovine morate znati da ne odgovara svaki lepak za pločice svim vrstama pločica i svakoj podlozi. Mi ćemo Vam u najkraćim crtama objasniti glavne podele lepka prema površini i tipu pločica.

Lepak za pločice prema vrsti podloge

Pre nego što odaberete lepak za pločice morate odrediti na kakvoj podlozi ćete ga koristiti. Na tržištu postoji lepak za pločice za upijajuće i neupijajuće podloge. Pod upijajućim podlogama se smatraju malter, beton, glet mase na zidovima ili ravnajući sloj koji se nanosi na podove kupatila, kuhinja ili terase. Neupijajuće podloge na koje mogu da se lepe pločice su stari sloj pločica, staklo, kamen…

Lepak za pločice prema vrsti pločica

Lepak za pločice se razlikuje i prema vrsti pločica. Za klasične keramičke pločice normalne veličine ćete koristiti običan lepak za pločice. Ovakve pločice se najčešće postavljaju u kuhinju i kupatilo, pa zbog toga prodavcu morate naglasiti da će biti izložene velikoj količini vlage kako bi Vam preporučio odgovarajući lepak. Ako su pločice koje ste odabrali velike to obavezno naglasite u radnji kako bi Vam dali jači lepak.

Granitne i mermerne pločice su mnogo teže i one se uglavnom postavljaju na podove kupatila, kuhinja ili na terase zbog toga što su otporne na sve vremenske uslove. U skladu sa tim morate da odaberete i lepak za pločice, jer, ukoliko se odlučite da ovakve pločice postavite na zit kuhinji ili kupatilu treba Vam znatno jači lepak da ne bi došlo do popuštanja i ispadanja pločica.

Već smo pomenuli da izbor lepka za pločice zavisi i od uslova kojima će biti izložen. Mnogo se razlikuje lepak koji ćete koristiti prilikom postavljanja pločica u kući od onog koji ćete na nositi na pločice na terasi. Razlog za to je što su spoljne pločice izložene visokim temperaturama tokom leta i jakom mrazu zimi, kao i to što trpe velike količine padavina u toku cele godine. 

Kako da pravilno nanesete lepak za pločice

Lepak za pločice nanosite na pločicu u sloju od 4 do 10 milimetara. Debljina sloja zavisi od težine same pločice, vrste podloge i toga da li ćete ih postaviti na zid ili pod. Ako stavljate pločice na neravne površine savetujemo Vam da lepak nanesete u debljem sloju kako bi se cela površina dobro iznivelisala jer se u suprotnom može desiti da će Vam pločice na kraju biti na različitoj visini, a to nećete moći da popravite.