Pravila koja treba poštovati pri vožnji motocikla

Posted by

Jako je važno da kada krenemo na put, bilo da je on kraći ili duži, poštujemo saobraćajne propise i pravila u saobraćaju. Vozači na dva točka važe za najugroženiju kategoriju učesnika u saobraćaju, i nažalost predstavljaju najčešće žrtve prilikom saobraćajnih nezgoda. Uključena svetla, nošenje odeće jarkih boja, kao i zaštitna kaciga, samo su neke od mera predostrožnosti koje vozači treba da poštuju. Kaciga glavu čuva, pa je bez obzira na vremenske uslove moraju imati na glavi i vozač, ali i suvozač. Prilikom vožnje ne smeju se ometati drugi učesnici u saobraćaju.

Ukoliko se motocikli kreću u grupi, moraju voziti jedan iza drugog, a nikako jedan pored drugog. Druga osoba se može voziti samo ukoliko postoji posebno sedište. Poštujte ograničenje brzine, jer prevelika brzina je jedan od čestih uzroka saobraćajnih nesreća, koje imaju smrtni ishod. Ukoliko želite da preteknete drugo vozilo, činite to samo ako imate dovoljno prostora i na dozvoljenim mestima naravno. Redovno proveravajte retrovizor, jer nikada se ne zna kada se može desiti neka nepredviđena situacija.

Kategorija AM – osnove koje teba znati

Pod AM kategorijom podrazumevaju se dozvole za mopede, lake četvorotočkaše i lake tricikle, čija brzina nije veća od 45 km / h, i kojima snaga motora nije veća od 50 kubika. Kada je u pitanju starosna granica za polaganje ove kategorije, već sa 15 godina kandidat stiče pravo na upis, a sa navršenih 16 godina može polagati praktični ispit i dobiti vozačku dozvolu. Kada se vrši upis kandidata, a prilikom zaključivanja ugovora, ukoliko je kandidat maloletan obavezno je prisustvo roditelja ili staratelja. 

Teorijski deo i polaganje moguće je izvršiti bez lekarskog uverenja. Kada kandidat krene sa praktičnim delom, u tom slučaju neophodno je da ima lekarsko uverenje. Lična karta je neophodna prilikom upisa u auto školu, ali i prilikom polaganja teorijskog i praktičnog dela ispita. Kandidat je takođe dužan da prilikom trajanja cele obuke ima i nosi važeću ličnu kartu. Obuka iz prve pomoći je obavezna, a ukoliko kandidat poseduje dozvolu za B kategoriju, onda mu se priznaje obuka iz prve pomoći koju je već prošao.

Dužina trajanja obuke AM kategorije 

Dužina obuke za AM kategoriju zavisi i od toga da li kandidat već poseduje vozačku dozvolu ili ne. Ako kandidat poseduje vozačku dozvolu B kategorije, obuka za ovu kategoriju sastoji se od 7 časova teorijske nastave, polaganja testa, 7 časova praktične obuke i polaganja same vožnje. Međutim, ukoliko kandidat ne poseduje vozačku dozvolu, obuka se sastoji od 40 časova teorije, polaganja teorije, 7 časova praktične obuke i polaganja vožnje. 

Praktični deo obuke se obavlja kombinovano, na putu u naseljenom mestu, manje naseljenom mestu i na poligonu. Kada završi praktični deo obuke za AM kategoriju, kandidat se prijavljuje za polaganje praktičnog ispita. Kada položi praktični deo ispita, kandidat dobija probnu vozačku dozvolu koja traje 2 godine, ili do navršene 21 godine života. Praktični deo obuke se realizuje  na vozilima koja se nalaze u vlasništvu auto škole. Cena polaganja se razlikuje u odnosu na to da li kandidat poseduje vozačku dozvolu za neku drugu kategoriju ili ne.