Kako izgleda peta nedelja trudnoće

Posted by

Duboko u vašoj materici vaša mala beba raste brzim tempom i embrion se sada sastoji od tri sloja – ektoderma, mezoderma i endoderma koji će kasnije formirati sve organe i tkiva. Peta nedelja trudnoće podrazumeva da se mozak, kičmena moždina i nervi vaše bebe formiraju iz neuralne cevi, koja počinje da se razvija iz gornjeg sloja ektoderma. Ovaj sloj će takođe stvoriti kožu, kosu, nokte, mlečne i znojne žlezde i zubnu gleđ.

Razvoj srca

Srce i cirkulatorni sistem počinju da se formiraju u srednjem sloju takozvanom mezodermu. U petoj nedelji srce vaše bebe počinje da kuca i pumpa krv. Mezoderm će takođe formirati bebine mišiće, hrskavicu, kost i tkivo ispod kože.

Formiranje pluća i creva

Treći sloj ili endoderma, postaće pluća, creva i rani urinarni sistem, kao i štitna žlezda, jetra i pankreas. U međuvremenu, posteljica i pupčana vrpca koji isporučuju hranu i kiseonik vašoj bebi već obavljaju svoju funkciju.

Simptomi pete nedelje trudnoće

Peta nedelja trudnoće protiče u znaku učestalog mokrenja. Hormoni trudnoće plus sve veći volumen krvi vašeg tela dovode do toga da imate čestu potrebu da piškite. Tokom trudnoće trčanje u kupatilo je mnogo češće nego što biste želeli. Važno je da ostanete hidrirani ali je savet da ipak smanjite unos tečnosti kasno tokom dana kako ne biste morali da ustajete da piškite toliko često noću.

Natečene grudi

Osetljivost dojki je često jedan od najranijih znakova trudnoće. Povećani nivoi hormona podstiču protok krvi što može učiniti da vaše grudi budu natečene i bolne. Imaćete osećaj peckanja u njima i primetićete su neobično osetljive na dodir.

Umor

Hormonske promene dovode do veće iscrpljenosti organizma u prvom trimestu trudnoće. Većina žena smatra da im se energija vraća u drugom trimestru. Do tada, pokušajte da se više naspavate, ukoliko vam je potrebna pomoć nemojte okolišati i zatražite je. Bitno je da sve vreme trudnoće pazite na sebe.

Jutarnja mučnina

Jutarnja mučnina pogađa različite buduće majke u različito vreme, dok neke buduće mame uopšte ne osećaju mučninu. Obično počinje oko pete nedelje trudnoće. Za neke žene osećaj mučnine je jedan od prvih priznanja da su trudne. Postoje načini da sebi olakšate jutarnje mučnine promenom u ishrani i načinu života.  

Odbojnost prema hrani

Pored mučnine, odbojnost prema hrani je jako izražena u petoj nedelji trudnoće. Većina budućih majki ih doživljava zahvaljujući promeni hormona i pojačanim čulima. Neke od najčešćih averzija uključuju meso, kafu, jaja, mlečne proizvode i hranu sa puno začina ili masti. Da biste se izborili pokušajte da jedete mlaku ili hladnu hranu. Ako vam je muka od kuvanja, zamolite voljenu osobu da kuva za vas ili uzmite hranu za poneti.

Krenite sa korišćenjem prenatalnih vitamina

Ukoliko  još niste počeli da uzimate prenatalne vitamine, sada je vreme da počnete. Posebno je važno da sada dobijete dovoljno folne kiseline jer to u velikoj meri smanjuje rizik vaše bebe od razvoja urođenih defekata neuralne cevi. Konsultujte se sa vašim ginekologom koji vitamini bi bili najpogodniji za vas i koristite ih tokom čitave trudnoće. Tokom drugog stanja je veoma važno da pratite svoje zdravstveno stanje, da biste videli koji od suplemenata vam odgovaraju, a koji ne.

Smanjite kofein

Ukoliko ste pasionirani ljubitelj kafe ipak gledajte da smanjite njen dnevni unos. Studije su povezale visoku konzumaciju kofeina sa pobačajem i drugim problemima u trudnoći. Verujemo da ste navikli na kafu i znači vam zbog jutarnje rutine ali ipak savetujemo da je ne konzumirate u velikim količinama i da unos smanjite na jednu šoljicu dnevno.