,

4 osnovna alata za stolarske radionice

Posted by

Umetnost jednog komada nameštaja ili predmeta od drveta dolazi od umešnosti, talenta i profesionalnosti jednog majstora, stolara, ali i alata kojim on raspolaže. Kroz decenije i vekove stolarski alati su se i te kako menjali. Konstantno su se osmišljavali novi, učinkovitiji, a razvoj tehnologije je doveo do toga da vremenom dolaze ručni alati od čvrstih, otpornih i dugotrajnih materijala.

Međutim, svima im je jedno bilo zajedničko, a to je da su to ručni alati koji podrazumevaju dug vremenski period za izradu samo jednog predmeta. Danas, pak, sve je mnogo brže, obzirom na činjenicu da postoje električni alati koji omogućavaju brz i kvalitetan rad ujedno.

U zavisnosti od veličine radionice, poslovanja i činjenice da li se radi o nekome ko se bavi iz hobija ili je reč o obučenom majstoru, koji se time profesionalno bavi, razlikovaće se vrste i broj prisutnih alata. Ali, svima im je zajedničko posedovanje određenih alata bez kojih bi posao bio nemoguć, a šta tu sve spada?

Brusilice

Jedan od alata koji se koriste i u početnim fazama rada, a posebno na kraju, jesu brusilice. Njihova primena u stolarskim radovima je vrlo značajna, bez obzira na to da li se pravi krilo prozora, vrata, ormar ili neko moderno ogledalo. Na samom početku, brusilice su potrebne kako bi se izbrusio materijal sa kojim će se raditi, te se na taj način otklanjaju svi nepotrebni delovi, kao i neravnine koje bi možda smetale prilikom rada.

Kada se dođe do završnih delova rada, brusilice su tu da se sve lepo obrusi, uglača i ispolira. Naravno, postoje određene razlike u korišćenju određene brusilice, brusnog papira, u odnosu na to šta se tačno radi. Zato i postoji više različitih modela brusilica, kao i samog brusnog papira, koji se biraju prema potrebama posla koji se obavlja.

Bušilice

Gde su radionice, tu su i bušilice, posebno kada govorimo o stolarskom zanatu. Bilo na početku, a posebno na samom kraju, kada je potrebno sve spojiti i obezbediti, lepak iako se koristi, ne završava sav posao, zbog čega je potrebno imati odgovarajuću bušilicu za pravljenje rupa, kao i zavrtanje šrafova na delovima predmeta koji se fiksiraju. Osim što obezbeđuju sigurnost korišćenja, stabilnost, tu je i kvalitet urađenog posla, uz brzinu kojom se radi.

Testere 

Ni bez testere ne bi mogla da funkcioniše nijedna stolarska radionica danas. Iako postoje brojne ručne testere, koje se i te kako koriste, kada govorimo o većim površinama i rezanju zahtevnijeg kalibra, potreban je električni alat koji će sve to uraditi savršeno precizno, tačno kako je potrebno, brzo i efikasno, kako se ne bi gubilo dragoceno vreme u izradi, kao što je to nekada bio slučaj. Postoje različite vrste, od stonih do ručnih, pa u tom pogledu uvek birajte onu koja najviše odgovara vašim potrebama. 

Glodalice 

I za kraj, alat koji bi kao osnovni trebalo da ima svaka stolarska radionica jeste glodalo za drvo. Glodalica je ta koja omogućava brojne radove, posebno neke precizne, kao što je obrada ivica pod različitim uglovima, rezanje materijala prema šablonu i želji.