Prostorija u kojoj volimo da se opustimo i obavimo sve neophodne rituale – kupatilo. Da bi nam predstavljalo oazu mira, potrebno je da ga adekvatno opremimo i dodamo elemente koji će, pored funkcionalnosti, doprineti i estetici ambijenta.
Kvalitetna i dugotrajna sanitarija je nešto što može oplemeniti taj prostor, a proces čišćenja učiniti značajno lakšim. Centralni deo zauzima upravo izbor tuš kabine.
Potrebno ih je na najbolji način uklopiti u prostor, tako da se slažu sa ostalim elementima, ali i da budu dobrog kvaliteta, kao i da se uklapaju sa delovima koji omogućavaju funkcionalnost.
Preduslov za dobru tuš kabinu jesu upravo odvodi i slivnici, ali i da sistem hidroizolacije bude perfektno odrađen. Bez dobro urađene hidroizolacije, problemi će stalno viriti iza ćoška.
Bilo da se odlučite da kupite modele koji su u celini napravljeni, ili da ih napravite po meri, morate voditi računa o svim pomenutim uslovima, kako bi taj prostor istinski postao zona bez stresa.
Procena prostora i veličine
Da biste tuš kabinu savršeno uklopili u odgovarajuće ležište namenjeno za nju, potrebno je da izmerite kupatilo i procenite na kojoj površini bi ona mogla da stoji.
Dakle, nemojte odabrati prevelike dimenzije, kako ne biste opstruirali druge elemente u ovoj prostoriji, a standardna veličina za koju se ljudi opredeljuju su tuš kabine 90×90 centimentara. Dobro premerite visinu, dužinu i širinu ove prostorije, pa razmislite ili se konsultujte sa majstorom šta bi bila najbolja opcija.
Ukoliko, ipak odaberete previše malu tuš kabinu, doprinećete osećaju klaustrofobičnosti, što neće biti najugodnije. Kao optimalna veličina, tuš kabina 90×90 centimentara odgovara većini kupatila, pa tako može biti pravi izbor i za ono koje želite.
Različiti oblici doprinose različitom izgledu ove prostorije
Da se nadovežemo na priču o dimenzijama, i oblik može doprineti tome da prostorija izgleda manje ili veće, ili ipak da uštedite na prostoru ili ga greškom pretrpate nečim glomaznim.
Sa jedne strane, vodi se računa o celokupnom izgledu, a sa druge strane, udobnosti u samom prostoru. Prvi oblik sa kojim ćemo se upoznati jeste pravougaonik, koji štedi najmanje prostora, ali ukoliko imate veliko kupatilo, to neće predstavljati problem.
Zatim, oblik kvadrata koji može biti idealan za sva kupatila, zauzima mesto samo u ćošku, a možete ga nadograditi raznoraznim tipovima vrata. Vrlo lepo se može uklopiti, bez da se osećate tesno, dok istovremeno imate prostora za sve ostale stvari.
Moderniji oblik koji se sve više koristi zbog štednje prostora, jeste kvadrant, koji se, poput kvadrata, lepo uklapa u ćošak, i takođe se koristi za manje prostore. Ipak, to nije isključivo, jer se u srazmeri sa kupatilom može napraviti i većim.
Vrste vrata – od klasičnih do modernih
Pored različitih tipova samih tuš kabina, imamo i različite tipove otvaranja i ulaska u iste. Prvi primer su paneli koji nemaju vrata, odnosno oni koji izgledaju kao pregrade koje sprečavaju da voda prska po drugim delovima kupatila. Oni su dosta ređi, a koriste se uglavnom u većim prostorima.
Klasični tip vrata na tuš kabinama 90×90 su klizna vrata, koja dobro izgledaju u manjim kupatilima, gde nema dovoljno prostora za otvaranje na jednu i drugu stranu. Jako su pogodni za korišćenje i lako se čiste.
Kada, pak, imate prostora za otvaranje spolja ili unutra, možete odabrati takozvano pivot otvaranje, koje se koristi na različitim modelima i vrlo je primenjivo i fleksibilno.
Poslednje vrste koje su dosta ređe od standardnih, su harmonika otvaranje i paravan. Harmonika se takođe koristi za uže prostore gde je otvaranje na spolja teže ili nemoguće zbog drugih elemenata, dok su paravani češći u luksuznijim domovima koji odišu elegancijom.
Dizajn i estetika su jednako važni
Nakon upoznavanja sa različitim vrstama koje možete upotrebiti u svom domu, vreme je da se pozabavimo mnogo zanimljivijim stvarima – estetikom.
Veliki deo izgleda kupatila jesu upravo tuš kabine, pa se nemojte zaustaviti isključivo na njihovoj funkcionalnosti, već pronađite različite načine da unesete spa centar u svoju kućnu oazu.
Neki vole minimalistički dizajn koji odiše modernošću, pa ako ste taj tip, slobodno se možete poslužiti jednostavnim dizajnima, odnosno bojama, kao što su krem, bela, siva ili boja slonovače.
Ako, ipak, volite nešto što će privući pažnju, na tržištu postoje i druge boje, poput recimo zlatne, koje će učiniti da se osećate kao deo aristokratije, svaki put kada zakoračite u nju.
Potom, možete eksperimentisati dodavanjem različitih pločica u prostor, ili dodavanjem nekih akcentnih komada koji će zasigurno uneti karakter prostoru i oduševiti posetioce. Nešto što može postići takav efekat su recimo klasični motivi mora, svetlo plave ili pak svetlo zelene boje.
Naravno, možete pokušati šta god poželite, pogotovo ukoliko su vrata prozirna, pa tako možete udariti kontrast u odnosu na ostatak prostorije i postići određeni izgled.