LETO POČINJE KADA VI ODLUČITE!

Posted by

Novopečeni ste roditelj, beba vam je tu oko godinu dana, a vi žudite da otputujete na more! I naravno, u velikoj ste dilemi. Sigurno vas hvata panika i muče pitanja – kada da idete, gde da idete, koliko da ostanete, čime da putujete. Jedno je sigurno – prvih godinu dana je, za novopečene roditelje stresno, pa bi more bilo vrlo osvežavajuće za um i telo. Ali morate biti sigurni da se nećete odmoriti potpuno, pošto , celokupno letovanje morate podrediti bebi i njenim potrebama. Ne sme dete ispasti iz svoje rutine. Kada je beba spremna za svoje prvo letovanje na moru? Pa nema jednostavnog odgovora! Ima roditelja koji misle da je i 5 godina malo, a ima i onih koji pođu sa bebom od 2 meseca na more. To znači samo jedno, ako beba dobro napreduje, njoj će na moru biti isto, ali će vama biti lepše. Znači, kada ćete bebu odvesti na more zavisi najviše od vas i od toga kada ste vi spremni, a ne beba. Ukoliko bebi obezbedite sve što joj je potrebno, možete razmisliti o junu ili septembru, kada vrućine nisu prejake, a gužve su manje.

BEBINA OPREMA ZA MORE

U slučaju kada vodite bebu na more, morate biti nešto pripravniji, ali nije ovo astrofizika. Od garderobe ponesite što više majica, šeširiće obavezno, kao i nešto topliju garderobu. O hrani, adaptiranom mleku, pelenama mislim da ne treba pričati. Svaki roditelj savesno misli o tome. Ipak, nije na odmet napraviti spisak, čisto da budete sigurni. Na vrhu liste obavezni su lekovi za temperaturu, alergiju, probiotici i kreme za sunčanje. Svaka dalja terapija bi značila posetu lekara, pa zato vodite računa o dostupnosti doktora. Pored kreme za sunčanje, ubeležite i sredstvo za zaštitu od komaraca. Najbolje vreme za plažu, za bebu, je rano ujutru pa negde do 11h. Visoka koncentracija joda, kroz isparenja, je najbolja imuno terapija. Na kraju krajeva, beba je došla na more upravo zbog zdravlja. Pametno koristite kreme za sunčanje, jer valja upiti nešto više vitamina D koji je svima prekopotreban, naročito vama u urbanim, gradskim sredinama. Morate paziti da beba ne izgori, jer svi znamo koliko je to neugodno. Izgorena koža podiže telesnu temperaturu. Ukoliko uzmete kremu za sunčanje sa faktorom 50, oseća ćete se sigurno, ali nema dovoljno ni vitamina D. Zato razmislite o nižem faktoru, ali sa antialergijskim dejstvom na Sunce. Manji faktor, a protiv alergije izazvane Suncem je najbolja krema za sunčanje. To će vam najbolje objasniti pedijatar koga savetujem da posetite pre putovanja. Termin od 17 h, pa do zalaska Sunaca je najbezbedniji za bebu, jer su sunčevi zraci nisko i ne izazivaju štete na koži.

ZABAVA U PESKU

Ne očekujte da će beba biti oduševljena peskom i vodom čim ih ugleda. Nikako ne terajte bebu u vodu ili na pesak ukoliko sama to želi. Kad bude spremna, naročito ako hoda, sama će istraživati novu okolinu. Evo malog trika… Voda u bazenčiću na naduvavanje sa ponekim igračkicama, u hladovini suncobrana, pored ležaljki i vas – i beba će se osećati sigurno. Kapica, majica i kofica sa lopaticom i letovanje može da počne. Nema deteta koje nije uživalo u pesku. I vaše će, samo onda kada ono to želi. Ako more i pesak ne doživi stresno, uživanju vaše porodice nikad kraja!