U poslednjih nekoliko godina su se trendovi u uređenju kupatila stanovništva srednje kupovne moći značajno promenili. Neke stvari koje su ranije bile izuzetno skupe i rezervisane samo za kupce sa dubljim džepom sada su postale dostupne širem sloju stanovništva.
Tu se misli na keramičke pločice velikih formata i sa završnom obradom koja podseća na prirodne materijale, na paravane umesto klasičnih tuš kabina, „kiša“ tuševe i slično. Ugradni vodokotlić takođe spada u grupu proizvoda koji su postali dostupni širem sloju stanovništva, ali mnogi i danas imaju nedoumice kada su oni u pitanju.
Ugradni vodokotlići su, pre svega, estetsko rešenje koje doprinosi modernijem i luksuznijem izgledu kupatila. Odlična su zamena za stare vodokotliće koji se kače visoko na zid i za vodokotliće na wc šolji koji se mogu lako pomeriti iz ležišta i otkačiti, ukoliko nisu dobro montirani. Osim toga, njihova cena je za samo par hiljada dinara veća nego za obične vodokotliće.
Postavljanje ugradnog vodokotlića
Većina ljudi koji se ne razumeju u građevinske i vodoinstalaterske radove smatra da se ugradni vodokotlić može postaviti isključivo kada se pravi novo kupatilo. To zapravo uopšte nije tačno.
Ugradni vodokotlić se bez problema može postaviti i prilikom renoviranja starog kupatila i to bez kopanja bilo kakve rupe u zidu ili nekih sličnih radikalnih radova. Sve što je potrebno, a što bi se i inače radilo je da se skinu stare pločice, da se, još dok je ogoljen zid na mestu starog postavi novi vodokotlić i da se on posle zazida uz pomoć gipsanih tabli. Naravno, podrazumeva se da se moraju ostaviti svi neophodni otvori za povezivanje sa wc šoljom. Zatim se novi sloj pločica postavlja preko gipsane table. Istina je da je čitav proces malo duži, jer će Vam za postavljanje ovog vodokotlića biti potreban vodoinstalater, gipsar i keramičar i svi oni treba da rade u fazama, ali će krajnji rezultat biti zadivljujuć.
Ugradni vodokotlići su obično širine oko 50ak centimetra, a širine oko 15 centimentara, što znači da nema bojazni da će ovaj pregradni zid oduzeti mnogo prostora u kupatilu. Savet je da se vodokotlić udalji od zida pored makar 30 centimetara da bi bilo dovoljno prostora za postavljanje wc šolje.
Šta ako se ugradni vodokotlić pokvari?
Najveća nedoumica svih koji razmišljaju o tome da u svoje kupatilo postave ugradni vodokotlić je šta činiti u slučaju kvara? Mnogi misle da će u ovim situacijama morati da razbijaju zid i da će ih sitna popravka koštati daleko više nego za obične vodokotliće. Treba naglasiti da su ove situacije predviđene i da su servis i popravke vodokotlića izuzetno jednostavne. Umesto da se razbija zid, kao što mnogi misle, da bi se popravio vodokotlić treba samo skloniti tipku u zidu iza koje se nalaze svi elementi koji bi inače mogli da se pokvare.
Ugradni vodokotlić ne može ni da procuri, što je još jedna briga koja mori potencijalne kupce ovog proizvoda. Svi ovi vodokotlići su izliveni i nemaju spojeve koji bi vremenom mogli da popuste i naprave ogromnu štetu, tako do tome ne treba brinuti.