,

Kako postati ulagač u investiciono zlato

Posted by

Investiciono zlato je u svetu uveliko prepoznato kao jedan od najsigurnijih vrsta ulaganja, bilo većih investitora ili manjih. Zlato ne gubi svoju vrednost, to je dokazano kroz istoriju, i ne samo da ne gubi već dostiže istorijski visoke vrednosti.

Kod nas je to postala praksa relativno skoro, najviše zbog nedovoljne obaveštenosti u ekonomskim trendovima i zbog tržišta na kome takve investicije nisu bile praksa. Ipak, to se promenilo pa je investiciono zlato i kod nas sve popularnije, a tu popularnost duguje upravo većoj sigurnosti nego što je ulaganje u bilo šta drugo.

Šta treba znati pre kupovine investicionog zlata

Naime kako je reč o uglavnom velikim ulaganjima, potencijalni investitor mora da prikupi što više proverenih informacija o investicionom zlatu  i tome kako da sve to obavi na siguran način, bez bojazni da će biti prevaren ili slično. Pre svega potrebno je da zna šta je uopšte ta vrsta zlata, zatim koje su njegove karakteristike i šta je sve od papirologije potrebno da bi se potkrepilo poreklo i čistota tog zlata. Zatim, dobro dođu i saveti o tome u kolikim apoenima da to bude, šta se najviše isplati i koji je način čuvanja tog zlata.

Kako i gde se vrši prodaja investicionog zlata

Kada ste se dovoljno informisali o svemu prethodno navedenom, došao je trenutak da se pronađe onaj kod koga će se kupiti investiciono zlato. To može da bude firma koja je za to specijalizovana, a može da bude zlatara. U svakom slučaju, i jedna i druga treba da sarađuju sa livnicama koje garantuju za kvalitet i čistoću proizvoda, odnosno da se sve to radi po svetskim standardima. Prodaja investicionog zlata ne sme da prođe bez dokumentacije o tome kako je zlato proizvedeno i uvezeno u zemlju, odnosno da ima sve carinske papire. Kada se kupac odluči da postane vlasnik dukata, zlatnih pločica ili poluga, za cenu se uzima ona koja je validna u tom trenutku, odnosno po spot-ceni. Kada kupac kupi investiciono zlato, ono treba da mu bude ispostavljeno u najkraćem roku, ili da ga sam preuzme i nosi na mesto gde će ga čuvati. Za to se preporučuje svakako sef, pre svega u banci. Dešava se da neki oblici investicionog zlata nisu dostupni odmah, već se moraju naručiti – u tom slučaju cena je ona koja je uzeta prilikom narudžbine, i iako je moguće da se ona do isporuke promeni, ostaje ona koja je ugovorena.

Koja je cena investicionog zlata

Iako se kao polazna tačka uzima spot cena zlata, što je u svetu valuta isto što i srednji kurs, cena određenog proizvoda se uvećava za nekoliko procenata od te cene. Više je razloga za to. U nju se moraju uračunati troškovi proizvodnje, zatim isporuke, ali i geografskog položaja. Ni zlato nije imuno na geopolitička dešavanja, pa se u nestabilnim okolnostima cena uvećava i zbog potencijalnog rizika. Desilo se u bliskoj prošlosti da je došlo i do nestašice zlata, te je i tada rastao procenat koji se dodavao na spot cenu. Ona takođe zavisi i od toga koji oblik investicionog zlata je u pitanju (kovanice, pločice ili poluge).