Iako zima još nije ni stigla, mi već razmišljamo o proleću, kao savršenom trenutku da uživamo u svojim omiljenim biljkama. Ova tema je utoliko važnija ako imamo dvorište ili bašticu koje želimo da ukrasimo omiljenim cvetovima ili ukrasnim zelenilom.
Ukoliko vam se čini da niste baš dobri “roditelji” biljkama i niste sigurni da li ćete uspeti da ostvarite svoje “cvetne” zamisli, nemojte očajavati – uz naših nekoliko saveta vaše biljke će prosto morati da uspeju, koliko god vi bili vešti sa njima ili ne. A i uostalom, čak i ako se susretnete sa nekom poteškoćom, uvek se možete obratiti stručnjaku za biljke koji će vam pomoći oko svih nedoumica.
No, da krenemo redom.
Najbolje vreme za sadnju
Iako je tačno da se biljke mahom sade na proleće, makar neke od njih, postoje i one koje možete posaditi već sada, na jesen. Jer, jesenja sadnja znači bogato cvetanje! Jesenja sadnja omogućava biljkama da se adaptiraju na nove uslove do prvog mraza, jer, dokle god je zemlja topla, a toplija je nakon leta, koren biljke je aktivan. Preko zime, biljka je u stanju mirovanja, odnosno hibernacije, da bi se ponovo aktivirala na proleće. Na proleće ćete uvideti pupoljke na golim granama što znači da vremenski uslovi i sama vegetacija čine svoje. Postepeno, biće sve više populjaka i novog lišća i vi ćete vrlo brzo uživati u svojim omiljenim biljkama u njihovoj punoj lepoti.
Šta zasaditi
Kada je reč o biljkama koje ćete zasaditi – izbor je samo na vama. Ukoliko želite cveće, tokom ovog perioda možete zasaditi primerke kao što su carska kruna, dremovac, lale, grozdasti zumbul, narcis, šafran, visibaba, ukrasni luk, klasičan zumbul, dok, ako želite neko drvo, imajte na umu da ćete njegovu punu lepotu uvideti tek za nekoliko decenija, ali ne dajte da vas to obeshrabri – i dalje je sasvim u redu odabrati omiljeno i strpljivo ga čekati da poraste.
Supstrati za sadnju biljaka
Kada su u pitanju supstrati za sadnju biljaka, pre svega znajte jedno – ne treba bežati od njih. Oni su naročito važni u slučaju da biljke sadite u kontejnerima ili saksijama, a dobri supstrati za sadnju biljaka treba da imaju sledeće karakteristike: da mogu dovoljno dugo da zadržavaju vodu, da vazduh može da struji kroz njih, da imaju dobre drenažne karakteristike i da imaju odgovarajuću PH vrednost. Oko svih ovih karakteristika supstrata, najbolje je da potražite savet stručnog lica kako biste bili sigurni da ste odabrali najbolje za svoje biljke.
Dekorativni malč
Na kraju, moramo spomenuti i dekoraciju, a ovde ključnu ulogu igra malč. Ipak, važno je napomenuti da malč nije samo dekorativan, već je i koristan, budući da sprečava nicanje korova, čuva vlagu u zemljištu, štiti koren biljke od izmrzavanja, sprečava isparenje, a svojim kasnijim razlaganjem hrani biljke. Malč je inače prirodni materijal koji se dobija seckanjem i bojenjem drveta, najčešće borova, pa tako osim prirodne nijanse drveta, možete pronaći i malč u crvenoj, zelenoj, žutoj, crnoj i drugim bojama. Koji ćete malč odabrati, zavisi isključivo od vašeg ukusa, a za najbolju zaštitu najbolje je odabrati malč u kombinaciji sitnijih i krupnijih komadića.