Mnogo je osoba kojima je potrebna pomoć u starosti, prvenstveno u pogledu pripreme hrane, održavanja higijene, a često i kretanja po svom domu, do lekara, institucija i slično. Nekada one ne žele da opterećuju članove porodice svojim obavezama, ali ne mogu prosto bez pomoći i podrške da realizuju sve potrebne aktivnosti.
Na osnovu toga, mnogo je onih koji su procenili da su starački domovi pravo mesto za boravak u poznijim danima, prepoznajući čitav niz dobrih strana i benefita koje će se dobiti na ovakvim mestima. Ustanove su zadužene za maksimalnu brigu o starijim i licima čije je zdravstveno stanje narušeno, kretanje otežano i potrebna im je svakodnevna nega, što im pruža olakšice i bezbrižnost.
Inovativnost u svakom pogledu poslovanja
Danas su starački domovi mesta čiji su ambijenti uređeni savremeno, renovirani i dizajnirani u skladu sa potrebama korisnika i trendovima koji su aktuelni. Prostor se organizuje tako da olakšava kretanje korisnika – dostupne su rampe za invalidska kolica, liftovi, veliki hodnici za bezbedan prolazak, uz sve savremene uređaje i tehniku. Starački domovi poseduju televizijske i muzičke uređaje, zatim internet mrežu, često i aparate za napitke i mnogo drugih modernih sadržaja.
Takođe, sobe se dizajniraju za boravak jedne ili više osoba, nameštaj je moderan i praktičan, dok je održavanje higijene obezbeđeno od strane zaposlenih u domovima. Na taj način, lica su potpuno bezbedna, sigurna i mogu se osećati komforno i udobno tokom boravka u domu.
Maksimalna nega u cilju unapređivanja zdravstvenog stanja
Korisnici u ustanovama kao što su starački domovi imaju svu potrebnu negu i podršku, kako u pogledu fizičkog, tako i sa aspekta mentalnog zdravlja. Lekari opšte prakse i medicinske sestre deo su osoblja domova, dok po potrebi dolaze i specijalisti – fizioterapeuti, nutricionisti, neurolozi, kardiolozi i svi drugi koji su neophodni za obavljanje određenih pregleda.
Razgovori sa psiholozima realizuju se periodično i u zavisnosti od zdravstvenog stanja, radi se na uvođenju zdrave ishrane i dijeta, kao i svakodnevne fizičke aktivnosti za korisnike, što zavisi od stanja organizma i potrebama za unapređivanjem funkcionisanja određenih organa i postizanje vitalnosti. Starije osobe ne moraju da čekaju i zakazuju preglede kod lekara, brinu oko prevoza, dostupnih termina i slično, jer starački domovi to obezbeđuju određenim danima u efikasnoj proceduri i u svojim prostorijama.
Olakšice i zadovoljstvo u svakodnevnici korisnika
Još neki razlozi iz kojih su starački domovi pravo mesto za boravak u poznijem životnom dobu jeste i mogućnost za dobijanjem velikog broja olakšica – zaposleni vode računa o higijeni celokupnog prostora, ali i pomažu u održavanju lične higijene korisnika.
Pored toga, razgovaraju sa osobama, pružaju im olakšice, dok se svakodnevnim druženjem sa srodnim generacijama ljudi dobija prilika za deljenjem iskustava, mišljenja, uspomena i razgovore uz osmeh na licu. Dok bi kod kuće osećali usamljenost i otežano realizovali brojne poslove, starački domovi pružaju svu potrebnu podršku, negu i olakšice u svim aktivnostima.
Mnogo je dobrih strana zbog kojih su starački domovi danas tako popularni i sve zastupljeniji među starijim generacijama ljudi, koji ih rado preporučuju. Kao mesto svakodnevnog boravka pružaju veliki broj benefita – nege, pažnje, podrške, aktivnosti i pomoći, uz maksimalnu slobodu korisnika sa aspekta ispunjavanja potreba i kretanja.