Pojava vlage u domovima svakako nije lep prizor, kada se vide žute fleke po zidovima. Koliko ne izgleda lepo toliko podjednako nije zdrava. Još uvek nema sloge među stručnjacima o tome koliko je vlaga opasna, ali svakako nije zdravo boraviti u prostorijama u kojima je se ona pojavila. Takve prostorije mirišu drugačije, a taj miris nikako nije prijatan. Kada se vlaga pojavi u nekom prostoru obično se traži njen uzrok kao i način kako da se ona ukloni.
Svakako najbolje bi bilo kada bi se u startu onemogućilo njeno pojavljivanje ali nekada je to nemoguće. Postoje neke prostorije u kućama ili stanovima u kojima pre dolazi do pojave vlage a to su kupatila, podrumi, ali i ostave. U svim ovim prostorijama nekada je slaba ventilacija, naročito u podrumima i kupatilima. Kupatila često nemaju prirodnu ventilaciju u vidu prozora, pa je neophodno ugradili ventilator, kako bi se suvišna vlaga izvukla iz prostora na vreme.
Znaci da je vlaga u stanu ili kući
Teško je ne primetiti kada se vlaga jednom pojavi, ali svakako postoje razni ali sigurni znaci da je ona prisutna u našem domu. To su:
- Tamne mrlje koje se pojavljuju na zidu i vremenom postaju žute ili braon boje, odnosno fleke,
- Ljuštenje boje sa zidova,
- Tapeta koja se uvija od pojave vlage,
- Prostorija u kojoj se pojavi vlaga ima neprijatan miris,
- Hladni unutrašnji zidovi,
- Pojava kondenzacije na prozorima,
- Boja maltera se menja.
Ukoliko primetite bilo koji od ovih znakova, potrudite se da pronađete uzročnika vlage, ali i da je otklonite pre nego što se proširi.
Koristite premaze za zidove
Premazi za zidove protiv buđi i vlage mogu biti od velike pomoći i kao mera prevencije. Može se koristiti u domovima, ali i u zajedničkim prostorijama, kao što su podrumi, hodnici ili vešernice, jer su ova mesta podložna pojavi vlage. Ukoliko su se vlaga i buđ već pojavili na nekom mestu, prvo se pažljivo moraju otkloniti, upotrebom varikine ili sredstvom koje ima tu namenu, pa tek onda naneti premaz protiv buđi.
Lako se aplikuje i brzo se suši, pa je već nakon par sati nakon nanošenja prvog sloja moguće naneti drugi sloj. Postoje i premazi protiv buđi koji sadrže toksične supastance, biocide, pa se preporučuje korišćenje zaštitne opreme. Isto tako postoje i boje sa biocidima koje su otporne na pucanje, što je zaista velika prednost, jer farba obično puca na mestu gde se pojavila vlaga.
Koji su uzroci pojave vlage
Vlaga u neki objekat može da uđe na razne načine. Razlozi su brojni a uglavnom je to neplaniranje ventilacije koja je neophodna u pojedinim prostorijama, ali i korišćenje materijala koji nisu adekvatni. Sve se ovo radi zbog uštede, a na kraju sve dođe na naplatu. Atmosferska vlaga može da se pojavi nakon kiše koja može da prođe kroz krovne prozore, krovove koji prokišnjavaju, preko terase, putem prozora i vrata koja ne dihtuju dobro.
Prostorije koje se nalaze u podrumima i prizemlju podložne su stvaranju vlage koja kreće od samog dna zida i postepeno se penje. Ova tzv. kapilarna vlaga se javlja uglavnom kod starijih objekata, mada se može pojaviti i kod novogradnje. Disanje, tuširanje, kuvanje, sobne biljke, sušenje veša, sve su ovo aktivnosti koje mogu dovesti do pojave vlage. Prevelika količina vlage u vazduhu vremenom dovodi do kondenzacije koja može vremenom dovesti do pojave buđi.
Mere protiv kondenzacije
Postoje brojne mere koje možete preduzeti kako biste izbegli pojavu kondenzacije. To su:
- Redovno provetravanje svih prostorija u domu,
- Ugradnja kvalitetnih prozora i vrata, odnosno stolarije. To može bit aluminijumska, PVC stolarija ili kombinacija drvo – aluminijum,
- Velike komade nameštaja nikako ne pribijajte uza zid već ih odmaknite kako bi vazduh slobodno strujao,
- Korisni su apsorberi vlage,
- Krečenje i korišćenje premaza i akrilnih boja.
Vlaga se širi u većini slučajeva putem kretanja vazduha, a vlažnost u objektu se povećava kada se dešavaju temperaturne razlike. Zato je najbolje prebaciti fokus na kontrolu kretanja vlage u prostorijama. Veća ulaganja podrazumevaju ugradnju ozbiljne i kvalitetne ventilacije, ali i ugradnju izolacije i dobre stolarije, odnosno vrata i prozora.
Jako je važno da se prostorije svakodnevno provetravaju, i to na način da se bar na 5 ili 10 minuta otvore svi prozori u domu i omogući strujanje vazduha prirodnim putem. Izbegavajte da sušite veš u kući ili stanu, a naročito to nemojte raditi u zimskim mesecima kada većina prebaci veš preko radijatora kako bi se on brzo osušio. Na taj način se oslobađa ogromna količina vlage koja može uzrokovati ozbiljne probleme.