Radne cipele spadaju u zaštitnu opremu, ali ovaj njen element se često ostavlja kao poslednji na spisku prilikom kupovine. Prosto, kada god govorimo o zaštiti negde nam je uvek cilj da zaštitimo glavu, lice ili telo, dok o stopalima jedva i da razmišljamo. Ipak, to definitivno treba promeniti, zato ćemo se potruditi da vam u ovom tekstu otkrijemo sve važne stvari koje treba da znate o radnim cipelama i njihovoj kupovini.
Šta su radne cipele?
Kao što smo rekli na samom početku, radne cipele su jednako važan element zaštitne opreme koja ima za cilj da zaštiti radnike u nebezbednim uslovima za rad. Kada govorimo o cipelama, to su toplota ili hladnoća, proklizavanje, udarac ili pad teških i opasnih predmeta i ostali. Bez obzira na to u kojoj grani industrije radite, a koja potencijalno može da bude opasna po vaša stopala, radne cipele odnosno zaštitna obuća mora se naći na listi vaših prioriteta – setite se, čizma glavu čuva, u baš svakom pogledu!
Tako, radne cipele vas mogu zaštititi od električnog udara, od oštrog predmeta koji bi mogao da prodre u vaše stopalo, od raznih teških predmeta koji mogu da padnu na njega, od eksplozivnih ili elektrostatičnih pražnjenja, zatim izloženosti vodi, toploti ili hladnoći, varnicama, korozivnim tečnostima ali i topljenom metal. Osim toga, zaštitna obuća pomaže i kod rada na neravnomernom tlu gde je vašim zglobovima i stopalima potrebna dodatna podrška i zaštita.
Ukoliko radno vreme provodite na nogama, jasno je da bez zaštite stopala nećete biti u prilici da svoj posao obavljate onako kako treba i onako kako biste želeli.
Kako da odaberete radne cipele?
Radne cipele treba da odaberete u skladu sa rizikom kom su vaša stopala izložena, a samo neke od njih smo spomenuli u prethodnim paragrafima. Ovde je važno napomenuti da nije važna vremenska izloženost opasnosti jer je čak i minut dovoljan da se povredite što nikako ne želite. Zato, bez obzira na to da li opasan posao obavljate za nekoliko minuta ili nekoliko sati, zaštita se mora koristiti.
Osim toga, za izbor cipela je važno i to od kog su materijala, kakav im je đon, koliko su teške i udobne. Setite se, u njima ćete ipak stajati i raditi tokom celog dana, zato je i neophodno da budu po vašoj meri u svakom smislu. Čim primetite i najmanje oštećenje, postarajte se za to da svoje radne cipele na vreme zamenite kako ne biste ugrozili bezbednost svojih stopala.
Saveti za kupovinu radnih cipela
Na kraju, trebalo bi da znate da se zaštitna obuća obeležava slovom S i da postoji šest nivoa zaštite u odnosu na to da li radne cipele štite na osnovnom nivou ili nude i neke dodatne “odbrambene mehanizme”.
Pored oznake S, obratite pažnju i na druga slova koja označavaju vrste zaštite kao što su, na primer, A (zaštita u vidu antistatičnih osobina), E (apsorpcija energije u petnom delu), P (đon otporan na probijanje), AN (zaštita zgloba) i ostala.
Ukoliko niste sigurni koji model će vam najviše odgovarati, slobodno se posavetujte sa stručnjakom – to je uvek najsigurnija opcija. Nakon toga pronađite par cipela koji najviše prija vašim stopalima i u kom najslobodnije možete da radite.