Sve što treba da znaš o hidroizolaciji

Posted by

Prilikom izgradnje bilo kojeg objekta u izvođenje građevinskih radova uključeno je mnogo ljudi, a najvažniji su oni koji su stručnjaci u toj oblasti. Oni svojim savetima usmeravaju tokove radova i pomažu budućim vlasnicima kuće, poslovnog prostora, vikendice i tome slično, da naprave što kvalitetniji i otporniji objekat koja god da je namena u pitanju. 

Samo jedna od mnogobronjih stvari koja ima važnu funkciju prilikom gradnje odnosno izvođenja tih građevinskih radova jeste hidroizolacija. Danas će svaki izvođač radova to predložiti jer od nje ima višestruke koristi. 

Napominjemo da nije bitno samo da se uradi hidroizolacija, već da ona bude izvedena kvalitetno i stručno i da dugoročno da efekte zbog kojih se i postavlja, odnosno da ispuni svoju svrhu. 

Koji materijal se koristi?

U svakom konkretnom slučaju dobićete savet stručnog lica koji je to materijal najbolji za konkretan objekat i prostorije u njemu. Obično se radi hidroizolacija zidova i podova kupatilskih i kuhinjiskih prostorija. 

Kupuje se posebno napravljen materijal pomoću kojeg se izvodi sam proces, a u svakoj radnji koja se bavi tom vrstom prodaje takođe možete dobiti savet šta je najbolji izbor, ili šta to drugi ljudi najčešće biraju i šta se to pokazalo kao dobro u praksi. 

Dakle, u svakom slučaju reč je o tečnom hidroizolacionom materijalu koji se vrlo lako nanosi na sve vrste podloga (keramika, beton, malter, gips drvo …). Njegova glavna odlika je da on nakon pravilnog nanošenja i sušenja postaje elastičan čime omogućava premošćavanje sitnijih pukotina na podlozi na koju se nanosi što je ujedno i njegova glavna prednost. 

Tri osnovne vrste odnose se na poliuretanske PU, epoksidne i crne na bazi bitumena.

Kako izgleda sam tok radova?

Pre nego se krene sa nanošenjem hidroizolacionog materijala na podlogu, kao i kod svih drugih radova, važno je proces započeti čišćenjem. Odnosno da podlogu na koju se planira nanošenje očistite od prljavštine, prašine i svih drugih čestica i nečistoća. 

Nekada će biti potrebno da se nakon toga, a pre nanošenja hidroizolacionog materijala, nanese odgovarajući prajmer u tankom sloju pomešanog sa vodom.

Sledeći korak odnosi se na otvaranje kupljenog materijala i mešanje smese koje se može obaviti ručnim mešačem, ali sa malim brojem obrtaja, pažljivo dok se ne stvori homogena smesa. Biće vam potreban i valjak četka kojom ćete materijal nanositi tako na zidove i podove kupatila ili kuhinje. A za uglove odnosno spoj između poda i zida treba korsititi specijalnu traku. 

Postoje tri različita sistema nanošenja kao što su premazni (gore pomenuti), membranski i  injekcioni. 

Nakon tri sata sušenja nanosi se drugi sloj, za sušenje kojeg se čeka od 12 do 24 sata kako bi potpuno bio spreman za dalje radove. 

Prednosti 

Jedna od glavnih prednosti hidroizolacije odnosi se na očuvanje prostorija od prodora vlage, iznenadnih izliva vode i poplava koje mogu napraviti veliku štetu kako vama tako i ljudima koji žive ispod vas ako živite u zgradi.

Pogodna je kako sa kuhinju i kupatilo, tako i za hodnike i stepeništa. Može se koristiti i za prostorije u kojima ima podno grejanje bez problema. 

Odnos cene i korisnosti je optimalan, i većim početnim ulaganjem možete kasnije uštedeti mnogo više novca ako dođe do veće štete jer istu niste imali.