Kada uđete u apoteku, drogetriju i bilo koje mesto gde se prodaju preparati za negu kože, teško da na nekom od njih nećete videti reč hijaluron.
Ako se osvrnete i malo bolje pogledate, gotovo da nema kreme za podmlađivanje koja ga ne sadrži. I to nije bez razloga – jer hijaluron se koristi kao izuzetno efikasno sredstvo protiv bora, ali i u druge svrhe, a pri tom je vrlo bezbedno jer je potpuno prirodni sastojak. Iako je prepoznatljiv u borbi protiv bora, njegova upotreba je daleko šira, ali sve u istoj ulozi, a to je očuvanjemladolikog i svežeg izgleda.
Zašto je hijaluron toliko važan
Kao što smo naveli, hijaluron je prirodni sastojak, a to je pre svega zahvaljujući tome što je on sastavni deo ljudskog orgamnizam u ključan je u izgledu kože, odnosno njenoj hidriranosti. Naime, hijaluron je komponenta čija je uloga da zadržava vodu i time doprinosi da koža izgleda elastično i sveže. Pa kad je tako, rekli bisno, zašto je potrebno onda pomagati se kremama koje ga sadrže. Odgovor je jednostavan – hijaluron se manje proizvodi u organizmu, što se već dešava u trećoj deceniji života, i zato ga je potrebno nadomestiti. To se poklapa sa trenutkom kada se prvi znaci starenja na koži mogu primetiti, i kada se obično savetuje upotreba prvih krema i seruma za podmlađivanje. Hijaluronska kiselina je deo zglobne tečnosti, pa se i u tom polju hijaluron u starosti može upotrebljavati – kada se i javljaju različite koštano-zglobne bolesti. Dakle, ne samo estetika, nego i lečenje pojedinih bolesti jeste domen hijalurona.
Ipak su najpopularniji hijaluronski fileri
Hijaluron, odnosno hijaluronska kiselina se nalazi u mnogim preparatima, rekli smo. Ali u pojedinim slučajevima to prestaje da bude efikasno. Pretpostavićete, to je u već zrelim godinama, ali i u ranijem dobu ako je koža već izgubila tonus i ako je prilično suva. Tada je red na posebne tretmane u kojima se upotrebljavaju hijaluronski fileri. To je direktno ubrizgavanje hijalurona u kritična mesta tankim iglicama, čiji je cilj da trenutno ublaži bore, podigne određeni deo lica, odnosno upotpuni mesta na kojima fali volumena (usne). Takvi tretmani se podjednako izvode u kozmetičkim salonima, kao i u specijalizovanim ordinacijama za estetsku hirurgiju, ali i u – pojedinim stomatološkim ordinacijama.
I lep osmeh, i ublažene bore
Da, dobro ste pročitali. Stomatološke ordinacije sve više nude i tretmane hijaluronskim filerima. Naime, stomatolozi koji su obučeni da koriste hijaluron i ubrizgavaju ga pacijentima u predelu lica, napravili su vrsni spoj. Kada se već ulepšava osmeh, zašto da se ne ulepša i izgled celog lica. Najpre se za hijaluronske filere odlučuju pacijentkinje koje bi da istaknu svoje usne, odnosno definišu njihove konture. Jedna stvar koja je možda drugačija nego u drugim procedurama jeste to što nimalo nije štetan po zdravlje. Da se može s njim preterati, može, ali pošto se on s vremenom razgrađuje, efekat nije dugotrajan. To ne znači da je uzaludno, samo je potrebno nakon određenog vremena ponoviti tretman, koji je u cenovnom smislu priuštiv i ne predstavlja preveliko opterećenje.