Proizvodnja hrane za kućne ljubimce – investicija koja se isplati

Posted by

Ako razmatrate ideju da otpočnete novi biznis, ali vas, kao i sve, muči pitanje šta bi bilo profitabilno i šta neće propasti u prvoj godini nakon osnivanja, imamo ideju za vas – proizvodnja hrane za kućne ljubimce, pse i mačke.

Vlasnici kućnih ljubimaca danas nastoje da svojim voljenim životinjama podare što bolje uslove života. Kupuju im krevetiće, igračke za intelektualnu i fizičku stimulaciju, garderobicu i ono osnovno – hranu. Izbor hrane za kućne ljubimce je uvek nedoumica. Postoje premium brendovi koji su izuzetno skupi i poznati brendovi čiji su proizvodi niskog kvaliteta – i ništa između.

Obzirom da je životinjama potrebna adekvatna ishrana, koja održava optimalno zdravlje i podstiče fizički rast i razvoj, kvalitetna hrana je neminovna. Hrana koja oskudeva u hranljivim materijama, vitaminima i mineralima, će zasititi životinju, ali vremenom će izazvati brojne zdravstvene probleme sa bubrezima, bešikom i kardiovaskularnim sistemom.

Ovde nastupate vi, odnosno vaš proizvod. Obzirom da tržište hrane za kućne ljubimce nije zasićeno kvalitetnom ponudom, možete kreirati proizvod koji će u prvoj godini pokriti troškove investicije u opremu i neophodne sirovine. Objasnićemo vam kako.

Kakav treba da bude sastav hrane za kućne ljubimce?

Psi i mačke su mesojedi, potrebni su im proteini i masti, kako bi mogli uopšte da se održe u životu. Pored dominantnih proteina, neophodni su i ugljeni hidrati koji daju energiju, vitamini i minerali, koji održavaju dobro zdravlje životinja. 

  • Proteini su jedan od glavnih makronutrijenata u ishrani kućnog ljubimca, pored ugljenih hidrata i masti. Mačkama i psima je potrebno mnogo proteina, jer su izvor energije, ali su takođe ključ za zdrav rast, razvoj i trudnoću. Zbog ovih uloga, štenadima i mačićima, trudnim životinjama i onima koji pate od određenih bolesti može biti potrebno više proteina nego zdravim odraslim kućnim ljubimcima.
  • Mačke i psi mogu da žive bez ugljenih hidrata u hrani, jer neke vrste ugljenih hidrata koje su im potrebne za ćelije sintetišu iz aminokiselina. Međutim, unos ugljenih hidrata u velikoj meri poboljšava funkcionisanje tela.
  • Lipidi čine porodicu organskih supstanci poznatih kao masti. Masti su referentni izvor energije za pse i mačke, koji ih oksidiraju da bi izvukli energiju koja im je potrebna. Jedan gram lipida predstavlja približno 8,5 kcal energije, skoro dva i po puta više nego što daje gram ugljenih hidrata ili proteina.
  • Minerali koji su prisutni u velikim količinama (kalcijum, fosfor, kalijum, natrijum, magnezijum) nazivaju se makroelementi. Oni prisutni u veoma malim količinama — elementi u tragovima — prisutni su u količini od nekoliko miligrama po kilogramu ali su neophodni za funkcionisanje tela (npr. gvožđe, cink, mangan, bakar, jod, selen).
  • Vitamini su podeljeni u dve porodice: vitamini rastvorljivi u mastima (liposolubilni vitamini) i vitamini rastvorljivi u vodi (hidrosolubilni vitamini). Ako se prekomerno konzumiraju, liposolubilni vitamini se akumuliraju u telu i mogu postati toksični za životinju.

Sada kada znamo šta sve treba da sadrži vaš proizvod, hajde da pređemo na sledeću oblast:

Koje sirovine su potrebne za proizvodnju hrane za kućne ljubimce?

Pripremite sledeće:

  • Biljne sirovine, kao što su kukuruz, kukuruzno i pšenično stočno brašno
  • Sirovine životinjskog porekla, na primer brašno dobijeno preradom mesne industrije, koje može biti jagnjeće, juneće, svinjsko, živinsko ili riblje. Meso, iznutrice i masti se kuvaju, a zatim suše i usitnjavaju kako bi se dobio ovaj proizvod.
  • Dodaci za poboljšano varenje
  • Dodaci ukusa
  • Vitamini i minerali
  • Ulje za oblaganje granula

Proizvodnja hrane za kućne ljubimce

Pored sirovina biće vam neophodna i oprema za proizvodnju. Oprema zahteva najveću finansijsku investiciju, stoga se raspitajte o podsticajima i subvencijama za preduzetnike koje svake godine raspisuju republički i pokrajinski fondovi.

Od opreme će vam trebati silosi ili mesto za skladištenje sirovina, dvoosovinska mešalica, pužni transporter, ekstruder, vazdušni transporter, vibro-sito, omašćivač, protivstrujni hladnjak i mašine za pakovanje gotovog proizvoda.

Proizvodni proces počinje mešanjem suvih i vlažnih sirovina, od kojih se formira neka vrsta testa, koje se zagreva i rastanjuje, nalik kreiranju testa za kiflice, recimo. Tokom procesa istiskivanja testo prolazi kroz kalup, gde se secka u predviđeni oblik granula. Granule se hlade, suše i prskaju uljem u spreju, a nakon toga su spremne za pakovanje.

Pakovanje granula za kućne ljubimce vrši se pomoću mašine za pakovanje u otvorene vreće. Pakerice posao pakovanja obavljaju samostalno, pogodne su za veće i manje obime proizvodnje, a pune vreće u rasponu od 5 do 50kg. Mogu napuniti do 800 vreća na sat, a koji model ćete odabrati zavisi od vaših potreba. Predlažemo Neto, Mono Neto ili Bruto model mašine za pakovanje u otvorene vreće, za uvrećavanje granula.

Savet: kako biste se istakli na tržištu kreirajte jedinstven dizajn plastičnih vreća koji će kupcima biti upečatljiv i primamljiv. Koristite se bojama, fotografijama, fontovima.. Pustite mašti na volju.

Hranu za kućne ljubimce možete ponuditi u vrećama od 5, 10, 20 ili 50 kg. Robu ponudite lokalnim pet store prodavnicama, marketima, pijacama ili je plasirajte na Internetu. Na društvenim mrežama postoje grupe koje broje desetine hiljada članova, a posvećene su malim lokalnim proizvođačima.

Srećno!