,

Procedure koje su potrebne za prevoz pokojnika iz inostranstva?

Posted by

Kada voljena osoba umre, želite da učinite sve što možete da pomognete porodici preminulog. Nažalost, ako je vaša voljena osoba preminula u inostranstvu u zemlji sa drugačijim (verovatno nepoznatim) pravnim sistemom od vašeg, to može izazvati zabunu oko toga gde i kako početi. 

Važno je planirati unapred kako biste mogli da se pobrinete za ovaj zadatak u skladu sa lokalnim zakonima.

Koraci koji treba da se poštuju kada je prevoz pokojnika iz inostranstva u pitanju?

Na primer, ako planirate prevoz pokojnika iz inostranstva, moraćete da sledite određene procedure koje postavljaju nacionalne vlasti.

Prva stvar koju treba da uradite je da kontaktirate pogrebno preduzeće u vašoj zemlji prebivališta. Oni će moći da vam pruže sve potrebne informacije u vezi sa zakonskim ograničenjima i zahtevima za transport pokojnika iz inostranstva.

Generalno, za otpremu umrle osobe iz druge zemlje potrebna je zdravstvena potvrda koju izdaje ovlašćeni lekar i službeni dokument poznat kao umrlica ili dozvola za sahranu koju izdaje ovlašćeno službeno lice u skladu sa lokalnim zakonima. Potom dokument mora biti preveden na engleski ili na bilo koji drugi jezik koji je potreban u toj situaciji.Morate prijaviti smrt kod lokalnih vlasti u zemlji u kojoj je osoba umrla.

Donošenje tela kući iz inostranstva

Šta sve uključuje prevoz pokojnika iz inostranstva kući i procedure koje treba da se urade:

  • dobiti overen prevod izvoda iz matične knjige umrlih;
  • dobiti dozvolu za uklanjanje tela koju izdaje mrtvozornik u zemlji u kojoj je osoba umrla;
  • reći mrtvozorniku da li je smrt bila nasilna ili prirodna;
  • pročitajte informacije o zemlji u kojoj je osoba umrla da biste saznali šta treba da uradite;
  • obratite se matičnoj službi, svojoj ambasadi.

Kada se telo vrati kući, odnesite smrtovnicu u matičnu kancelariju u oblasti gde se održava sahrana. Pošto je smrt već registrovana u inostranstvu, dobićete papir u vidu “potvrde”. Ovaj dokument treba predati pogrebnom službeniku kako bi sahrana mogla da se obavi.

Ako sami organizujete sahranu, vratite potvrdu službeniku nakon što se sahrana završi. To morate učiniti u roku od 96 sati od sahrane.

Kada će mrtvozornik biti uključen?

Mrtvozornik će voditi istragu u zemlji u kojoj je smrt konstatovana, ako je uzrok smrti nepoznat ili ako je bila iznenadna, nasilna ili prirodna smrt.

Potrebna vam je potvrda od mrtvozornika ako osoba treba da bude kremirana.

Donošenje pepela kući

Kada napuštate zemlju sa ljudskim pepelom, treba da se pokažu sledeća dokumenta:

  • izvod iz matične knjige umrlih;
  • uverenje o kremaciji;
  • svaka zemlja ima svoja pravila o odlasku sa ljudskim pepelom i mogu postojati dodatni zahtevi;
  • pročitajte informacije o zemlji u kojoj je osoba umrla da biste saznali šta treba da uradite; 
  • treba će da se popuni standardni carinski obrazac kada se stigne kući;
  • treba da se kontaktira avio-kompanija da bi se saznalo da li možete da nosite pepeo kao ručni prtljag ili kao prijavljen prtljag;
  • možda će od vas zatražiti da pepeo stavite u nemetalni kontejner kako bi se mogao rendgenski snimiti.

Ne biste trebali kremirati osobu u inostranstvu ako želite da mrtvozornik kod kuće vodi istragu o njihovoj smrti. Koliko god da je smrt voljene osobe tužna i tragična, prevoz pokojnika iz inostranstva, ne samo da predstavlja neke logističke izazove, već i ima visoke finansijske troškove. 

Iako možda ne želite da razmišljate o tome, isplati se imati plan za suočavanje sa smrću voljene osobe u drugoj zemlji. To će vam pomoći da shvatite koje korake treba preduzeti da bi sve proteklo lakše kada se nosite sa svojom tugom.