Otvaranje firme više nije nemoguća misija!

Posted by

Danas je mnogo lakše nego ikad pre pokrenuti sopstveni biznis i otvoriti svoju firmu. Naravno, treba biti upućen u najbitnije korake koji nas vode do tog cilja i koje moramo ispoštovati da bi sve bilo regularno, ispravno i legalno pred zakonom. Sigurno znate nekoga ili ste to vi sami kome je ova ideja pala na pamet da ne zavisi(te) od vlasnika, gazda, šefova, već da to sve budete sebi sami. Verujte da je otvaranje firme mnogo lakše nego što to mislite. Ipak, pre početka tog poduhvata dobro je znati osnovne stvari koje su vam potrebne.

Šta treba da znamo o otvaranju firme?


Kao prvo, treba da se upoznamo sa tim koje sve pravne forme postoje, od kojih ćemo odabrati jednu, a to su:
– Društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO), ova forma je najviše zastupljena kada se govori o malim preduzećima, onim koja startuju sa malim početnim kapitalom. U ovom društvu ima više vlasnika, a svako je odgovoran onoliko koliko je uložio svojim delom kapitala.
– Akcionarsko društvo (AD), sama reč govori da je u pitanju kapital koji je podeljen u akcije, koji se uplaćuje pre same registracije, a najmanji iznos je 3 miliona dinara.
– Ortačko društvo podrazumeva odgovornost svih članova podjednako gde učestvuju celom svojom imovinom, a odluke su pitanje svih koji čine ovo društvo.
– Komanditna društva koja su kod nas jako slabo zastupljena.

Ime firme

Sledeća stvar na koju se treba obratiti pažnja je odabir imena firme. Jako je bitan, jer i od njega zavisi da li će firma biti prihvaćena u Agenciji za privredne registre (APR). Bitno je da dobro osmislite poslovno ime, uz poštovanje pravila koja registar nalaže.
Možemo to pokazati na sledeći nacin: Ime vaše firme treba da sadrži naziv delatnosti kojom se bavi, i mesto u kome se firma nalazi. Podrazumeva se da je napisano na srpskom jeziku (ćirilica ili latinica). Vodi se računa o pisanju tj. veličini slova, da su uvek dosledna (mala ili velika). Ovaj naziv može sadržati i brojeve (rimske i arapske), kao i strane reči koje su obavezno pisane latinicom. Od svih ovih propisa, možda je najbitnije za poslovanje firme da ime bude autentično.

Adresa firme

Najbitnija je adresa na kojoj se firma nalazi, a zatim ako je potrebno i naglasiti drugu adresu na koju stiže pošta. Takođe je veoma važno naglasti email adresu, na kojoj primate elektronsku poštu.

Šta nam je još potrebno


Za otvaranje firme, na prvom mestu  je sastavljanje osnivačkog akta, koji se sastavlja u formi Ugovora o osnivanju i mora da sadrži bitne podatke (ime i prezime, poslovno ime, prebivalište, JMBG, broj pasoša fizičkog lica, matični broj pravnog lica). Nakon toga potrebni su: sedište preduzeća, iznos ukupnog kapitala, i ulog svakog posebno, vreme uplate, određivanje nadležnosti svakog člana preduzeća.
Nakon toga dolazimo do overe potpisa osnivača i registraciju firme u APR-u. Prema zakonu je potrebno da ovi potpisi budu overeni kod notara. Ovom registracijom firma dobija svoj poreski identifikacioni broj (PIB), matični broj, i zdrastvenog osiguranika iz Republičkog fonda za zdrastveno osiguranje.
Ovi koraci se završavaju otvaranjem tekućeg računa u banci koju odaberete.