U slučaju da menjate stolariju za kvalitetnije modele imate mogućnost odabira između drvene, ALU, ALU-drvene i PVC modela. Najčešće se bira ista stolarija za sve prozore i vrata doma, ali postoje situacije kada se balkonska stolarija bira posebno i tada treba razmisliti koju vrstu odabrati.
Balkonska vrata su posebna po tome što imaju veliku staklenu površinu, često su dvokrilna i trokrilna, a prave se i kao harmonika model koji ne samo da su izlaz na balkon već i stakleni zid kada se zatvore.
Zbog svih ovih osobina treba znati šta se dobija sa kojim modelom, koji su adekvatniji shodno mestu postavljanja i koliko će to da košta. Svi odgovori se nalaze u nastavku daljeg teksta.
Aluminijumska balkonska vrata
ALU stolarija ima neke jedinstvene prednosti ali i mane. Ova vrata su dosta skuplja od PVC balkonskih vrata, a imaju niže izolacione sposobnosti. Ramovi moraju biti sa termo-prekidom inače će upuštati vlagu i hladnoću u prostor. To ih još više poskupljuje jer se ne prave serijskom proizvodnjom a i stakla se ugrađuju posebnim postupkom.
Njihova velika prednost je to što je aluminijum jak i nosi veliku masu sa malom površinom. To znači da ramovi mogu biti znatno tanji, a balkonska vrata pod većim staklom. Preporučuju se i za staklene zidove, ali i za harmonika balkonska vrata.
Drvena balkonska vrata
Osim lepote koju tekstura drveta daje nema drugih većih prednosti koje bi bile na strani drvenih modela. Mogu biti dobar izolator, ali zahtevaju reparaciju ramova na svakih nekoliko godina, skidanje starog sloja i lakiranje novog.
ALU – drvena stolarija služi kao kombinacija radi veće estetske lepote, vrlo je skupa jer aluminijumski spoljni ram mora imati termo-prekid, a unutrašnji drveni deo traži i povremeno lakiranje iako nije izloženo spoljnim vremenskim prilikama.
Ako niste spremni na ova ulaganja onda ne birajte drvenu stolariju jer ako se ne održava počeće da truli i gubi sva svoja dobra svojstva.
PVC balkonska vrata
Kada se razmatra kupovina, PVC balkonska vrata su za mnoge najbolji izbor. Proizvode se u raznim bojama tako da se uklapaju u svaki prostor, najjeftinija su, a vrhunski izolatori, nenadmašni po termičkim i zvučnim izolacionim sposobnostima. Traju i preko 40 godina, ne menjaju se pod uticajem vremenskih prilika i ne traže nikakvo ulaganje. Tokom 4 decenije možda nekad promenite kedere ili ručke i to je sve.
Zbog svih prednosti koje se dobijaju sa PVC balkonskim vratima ovo je vrsta koja se gotovo uvek bira, ali ima i neka ograničenja. Ramovi su dosta deblji nego kod Aluminijumskih verzija, ne mogu da nose velike količine stakla, pa se zna u kojoj maksimalnoj dimenziji se proizvode, a ako je prostor za vrata širi, onda se stavlja još jedno ili dva krila.
PVC stolarija generalno ne traži nikakvo ulaganje, a pošto se štedi na troškovima grejanja i hlađenja, ova stolarija isplati sama sebe kroz nekoliko godina upotrebe.
Balkonska vrata su specifična jer su napravljena od velike staklene površine koja, ako nije dobro izolovana može biti izvor velike hladnoće zimi. Zato je važno da se biraju modeli koji su pre svega energetski efikasni, a potom i estetski zadovoljavajući. PVC balkonska vrata to svakako jesu!