Dugotrajno sedenje na poslu može izazvati napetost u mišićima leđa i vrata, što dovodi do bolova u leđima.
Pored toga, dugo sedenje takođe može izazvati kompresiju kičme, što može dovesti do povećanog pritiska na kičmene diskove, što može izazvati bol u leđima, poznatiji kao lumbago. Lumbago se može pojaviti iznenada i izazvati ozbiljne neugodnosti, što može dovesti do smanjenja produktivnosti na radnom mestu. U tom smislu, korišćenje podrške za leđa može pomoći u održavanju pravilnog držanja, što smanjuje pritisak na kičmu i ublažava napetost u mišićima leđa. Međutim, postoje i profesionalni saveti i tehnike koje mogu pomoći u sprečavanju pojave bola u leđima.
Lumbago i glavni uzroci njegove pojave
Jedan od glavnih razloga za pojavu bolova u donjem delu ledja na radnom mestu je neadekvatna ergonomija radne površine. Radna površina mora biti prilagođena vašoj visini i veličini kako biste mogli da držite leđa uspravno i da zadržite pravilan položaj tela. Ako koristite računar, pokušajte da držite ekran u visini očiju da biste izbegli nepravilne pokrete glave i vrata koji mogu da izazovu bol u leđima. Loše držanje takođe može izazvati lumbago, posebno ako se nepravilno držite tokom dužeg sedenja ili stajanja.
Prekomerna težina takođe može biti uzrok lumbaga jer se povećava pritisak na kičmu, koji potom i izaziva bol u donjem delu leđa. Pored toga, nedostatak fizičke aktivnosti je jedan od uzroka pojave lumbaga. Nedovoljna aktivnost slabi mišiće leđa i trbušnog zida, što može dovesti do povećanog pritiska na kičmu i izazvati bol u donjem delu leđa.
Ukoliko vaš posao zahteva konstantno saginjanje i podizanje tereta, pokušajte to da radite pravilno, savijte kolena i držite leđa uspravno. Nepravilno podizanje teških predmeta može dovesti do oštećenja mišića i ligamenata u donjem delu leđa, što će sasvim sigurno dovesti do bola u tom predelu.
Pravilno sedenje ili stajanje je ključ za zdrava leđa
Pravilno sedenje ili stajanje je neophodno za održavanje zdravlja mišićno-skeletnog sistema. Kada sedite, pokušajte da držite leđa ispravljena, a stopala na podu. Ako sedite duže vreme, možete postaviti jastuk za podršku u donji deo leđa da biste smanjili pritisak na kičmu. Ako stojite, pokušajte da menjate noge i postavljate telo što je češće moguće kako biste smanjili pritisak na kičmu.
Još jedan koristan savet za prevenciju lumbaga na radnom mestu je česta promena položaja tela. Ako radite sedeći, pokušajte da često menjate položaj sedenja, promenite položaj nogu i ramena i istegnite se. Ovo će smanjiti pritisak na kičmu i pomoći u održavanju fleksibilnosti mišića i ligamenata.
Fižička aktivnost kao prevencija u sprečavanju bolova
Svakako je preporuka stručnjaka da redovno vežbate. Redovna fizička aktivnost će pomoći u održavanju zdravlja mišićno-skeletnog sistema i može sprećiti pojavu bolova u leđima. Ako imate posao koji zahteva dugotrajno sedenje, važno je da nađete vremena za redovnu vežbu kako biste održali zdravu težinu i ojačali mišiće leđa i stomaka. Preporučuje se najmanje 30 minuta umerene fizičke aktivnosti pet puta nedeljno, poput brzog hodanja, trčanja, plivanja ili vožnje bicikla.
Pravljenje pauza tokom radnog vremena, česta promena položaja tela, pravilna ergonomija radne površine, pravilno podizanje tereta, redovna fizička aktivnost i pravilna ishrana, sve su to stručni saveti i tehnike koje mogu pomoći u prevenciji lumbaga na radnom mestu. Važno je da se pridržavate ovih saveta i tehnika kako biste smanjili rizik od razvoja bolova u leđima i održali zdrav mišićno-skeletni sistem.