Klimaks kod žena i kako ga najlakše prebroditi

Posted by

Klimaks je proces koji nastaje usled slabljenja funkcije jajnika. Ovaj proces može trajati i do 20 godina, odnosno može se pojaviti 10 godina pre poslednje menstruacije, i trajati sve do 10 godina nakon zadnje menstruacije. Neke žene veoma rano osete sve simptome koje nosi ovaj proces, dok druge prođu kroz njega lagano, i praktično nemaju neke posebne tegobe. U klimaksu dolazi se učestalo dešavaju valunzi, odnosno periodi preznojavanja i periodi hladnoće. Mnoge žene se žale na bol u leđima, kao i na određenu nelagodnost u ovom delu tela, ali i zglobovima i ramenima. 

Takođe, moguće su i seksualne tegobe, poput vaginalne suvoće ili gubitka seksualne želje. Može doći i do naglih promena raspoloženja, pa se i psiha suočava sa raznim tegobama, a stanje žene može biti u ovom periodu depresivno. Žena može biti potištena, zabrinuta, utučena, tužna, bespomoćna, ali može imati i osećaj manje vrednosti. Ovo stanje ukoliko se ne leči može dovesti do težih oblika depresije, pa se preporučuje pravovremeno prepoznavanje simptoma i poseta lekaru. 

Početak menopauze 

Ovaj period u životu jedne žene najčešće se dešava u periodu između 48. i 58. godine života. Naravno, nema pravila pa žene u klimaks ulaze već oko 42. ili 43. godine života, a nekada čak i ranije. Ono što utiče na početak klimaksa jeste genetika, stresne situacije, način života, a prvi simptomi su obično neuredan ciklus, izostanak ciklusa ili krvarenje van ciklusa. Faza tranzicije prepoznatljiva je po tome što jajnici u ovom periodu proizvode manje estrogena. 

Kako vreme prolazi pad estrogena se ubrzava, a u ovom periodu žene još uvek mogu imati menstrualne cikluse, pa čak i zatrudneti. Zatim dolazi do prestanka menstrualnih ciklusa, i tada jajnici prestaju da oslobađaju jajne čelije i ne proizvode estrogen u velikim količinama. Ukoliko žena nije imala menstrualni ciklus 12 meseci, tada se smatra da je ušla u period menopauze. Usled niskog nivoa estrogena žene mogu biti izložene većem riziku od bolesti srca i oboljevanju od osteoporoze.  

Odgovarajuća terapija

Terapiju u ovom životnom periodu treba započeti samo uz preporuke stručnih lica, nikako samostalno. Ne postoji jedna terapija koja će odgovarati svakoj ženi, već pristup mora biti individualan. Biljke su oduvek poznat lek za lečenje mnogih stanja i bolesti, pa je isto tako na tržištu moguće pronaći najbolje biljne tablete za menopauzu. Naravno, i njih treba uzimati uz konsultacije sa lekarom. 

Najbolje biljne tablete za menopauzu sadrže kalcijum, vitamin D, ali i nekoliko vrsta vitamina B, i svi oni doprinose da se povrati normalna psihološka funkcija, kao i da se smanji umor kod žene. One ženama obezbeđuju dnevne potrebe hranljivih materija, odnosno sve što je potrebno za normalno funkcionisanje organizma u ovom periodu. Hormonska terapija najviše ublažava simptome, a može se koristiti terapija estrogenom ili kombinacija estrogena i progesterona.

Zdrava ishrana i oslobađanje od loših navika

U ovom periodu veoma je važno da se žena hrani zdravo i da ima izbalansirane obroke u toku dana. Neadekvatna ishrana, izostanak ili nedovoljna fizička aktivnost, kao i izloženost stresu i stresnim situacijama, mogu pojačati simptome u ovom osetljivom periodu kod žena. Ako se žena hrani zdravo, veća je verovatnoća da će lakše prebroditi period klimaksa, ali i očuvati zdravlje kostiju i srca. 

Ukoliko je žena pušač, pušenje smanjuje nivo estrogena u njenoj krvi i povećava rizik za obolevanje od osteoporoze. Zato se ženama, kada se nađu u periodu klimakerijuma, preporučuje da prestanu da puše, kao i da smanje unos alkohola. Isto tako savetuje im se da smanje dnevne doze kofeina, ali i da izbegavaju konzumiranje gaziranih napitaka. Potrebno je da unose bar 2 litra vode i drugih tečnosti na dnevnom nivou, kao i da se bave umerenom fizičkom aktivnošću nekoliko puta nedeljno, i to u trajanju od minimum 30 minuta. 

Rane i kasne posledice nedostatka estrogena

Kao posledica naglog pada estrogena najčešće se kod žena javlja umor, odnosno osećaj iscrpljenosti. Zatim sledi nesanica, kao i talasi vrućine koji su najčešći noću. Višegodišnji nedostatak estrogena može se odraziti i na slabiju koncentraciju i pamćenje. U ovom periodu može doći i do poremećaja čula, odnosno smanjenje čula vida, pojava katarakte, osećaj suvoće očiju, mutnog vida ali i povećanja očnog pritiska. 

Kako žena stari dolazi i do slabljenja čula sluha. Smanjenje gustine kostiju, odnosno osteoporoza, veoma je česta kod žena koje se nalaze u periodu menopauze. Ovo može dovesti do veće sklonosti ka povredama i prelomima, obično usled padova. Kada su u pitanju kardiovaskularne bolesti, u ovom periodu se kod žena povećava rizik od infarkta miokarda. Žene su u ovom periodu mnogo sklonije ovim bolestima nego što je to slučaj sa muškom populacijom u istim godinama.