Kako da leti lečite zapušeni nos?

Posted by

Svima je poznato kako zapušen nos zna da bude vrlo neprijatna sutuacija, leti na visokim temperaturama još neprijatnija no zimi. Na velikim vrućinama i popodnevnim letnjim sparinama jedva dolazimo do daha, kada je nos zapušen onda to stanje otežava i onako nepodnošljive vrele letnje dane.

Zapušen nos tokom dana izaziva vrlo neprijatan osećaj, ne možete ni da udahnete ni da izdahnete, a noću Vam se potpuno poremeti san.  Neprijatan osećaj zapušenog nosa se leti javlja najčešće zbog prehlade ili alergije, uglavnom je privremena nelagodnost i rešavaju je kapi za nos. Kod nekih ljudi ta začepljenost nosa može da potraje i da preraste u hronični rinosinuzutis. 

Zapušen nos usled letnje prehlade

Nos je prva linija odbrane imunog sistema. U njemu se zadržavaju štetne čestice, klice i mikrobi  koje udišemo sa vazduhom. Povećana koncentracija tih štetnih čestica je jedan od razloga što dolazi do zapušenosti nosa. Kada sluznica nosa i sinusa identifikuje štetne čestice ona aktivira zaštitni odgovor u vidu upale i otoka sluzokože i pojačanog sekreta. Prehlada koja napada nosnu sluznicu zove se rinitis a manifestuje se kao zapušenost nosa. Na tržištu postoji mnogo različitih kapi za nos koje mogu rešiti zapušenost nosa izazvanu prehladom.

Većina tih kapi za nos je u slobodnoj prodaji i nije neophodan recept lekara. Najbezbednije je da koristite fiziološki rastvor, ali ako zapušenost nosa i posle nedelju dana traje i prate ga neki drugi simptomi poput temperature, mučnine i povraćanja treba da se obratite lekaru. Lekar će verovatno prepisati neki nazalni kortikosteroidni sprej. Ako ste leti skloni čestim prehladama onda treba da ojačate imunitet i sprečite infekcije.

Alergeni kao uzrok zapušenog nosa

Alergije na polen, grinje, kućnu prašinu i dlake životinja aktivne su tokom cele godine, a ovi alergeni nekada mogu da dovedu i do ozbiljnih respiratornih problema. Prvi simptomi deluju kao da je reč o prehladi, ali suzenje očiju, svrab sluzokože nosa i otežano disanje su jasni znaci koji alergijsku zapušenost nosa razlikuju od rinitisa izazvanog prehladom. Otežano disanje uzrokovano je oticanjem nazalnih tkiva, usled reakcije alergena sužavaju se disajni putevi i opstruira protok kiseonika.  Kao početna terapija u lečenju alergijskog rinitisa preporučuju se internazalni steroidni sprejevi poznatiji i kao oralni antihistaminici koji se u apotekama mogu kupiti i bez recepta lekara.

Ove kapi za nos pomažu da se osuši prekomerna sluz koju usled iritacije luči nazalno tkivo. Često sadrže sedativno dejstvo pa ih treba izbegavati preko dana. Ukoliko ih koristite preko dana onda tražite one sa oznakom „nesedativno“. Jedna od najboljih preventivnih mera je da nakon izlaganja jakom alergenu nos isperete fiziološkim rastvorom. Ako ste čistili kuću ili radili nešto u dvorištu i izlagali se prašini kao jakom alergenu, olakšaćete mnogo sebi jednostavnim fizičkim ispiranjem nosa fiziološkim rastvorom. 

Hronično zapušen nos

Hronično zapušen nos je vrlo česta nelagoda koja muči uglavnom odrasle, ali neretko i decu sklonu čestim infekcijama i alergijama. Kod dece su najčešći uzroci alergeni, a kod odraslih pored alergena i devijacija nosa, polipi u nosu ili sinuzitis. Hronična zapušenost nosa je vrlo neprijatno stanje i značajno ugrožava kvalitet života i obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

Zapušen nos izaziva česte glavobolje i ozbiljan poremećaj sna. Kada je hronično zapušen nos važno je da se otkrije primarni uzrok zapušenosti a onda rešavati simptome primenom odgovarajućih kapi za nos. Za svakoga se primenjuje individuelni tretman koji treba da zaustavi i olakša tegobe. 

Kako da olakšate  stanje zapušenog nosa?

Ukoliko Vas ozbiljno muči zapušen nos onda možete da primenite neka jednostavna kućna praktična rešenja poput inhaliranja parom. Leti je zbog velikih danonoćnih vrućina nezgodno da se inhalirate parom iznad šerpe vrele vode u kojoj su žalfija i bosiljak, ali će sigurno da Vam prija tuširanje toplom vodom koje će da otpuši nosne prolaze. Najdelotvornije rešenje za otpušivanje nosa su kapi za nos i sprejevi.

Možete jednostavno da koristite fiziološki rastvor ili slanu vodu kako biste isprali sluznicu i smanjili zapušenje. Kako biste razredili sluz treba da pijete dosta tečnosti, leti je nezgodno da pijete tople napitke ali možete da pijete limunadu u izubilju, prijaće Vam sigurno i kao odlična hidratacija u vrelim danima. Kako biste se brže oporavili morate da dozvolite telu da se odmori. 

Kapi za nos kao najefikasniji način za otpušivanje

Kada se pojave prvi simptomi zapušenog nosa prvo uzimamo kapi za nos zato što vrlo brzo dovode do olakšanja. Pre upotrebe kapi za nos obavezno se konsultujte sa farmaceutom ukoliko niste u prilici da se konsultujete sa lekarom. Farmaceuti uglavnom preporučuju kapi za nos na bazi hipertonične morske vode koja pomaže kod zapušenog nosa. Za taj rastvor karakterističan je visok sadržaj morske soli koja izvlači vlagu iz sluzokože nosa, smanjuje otok a njegovo povlačenje dovodi do bolje prohodnosti disajnih puteva.