KADA BOJLER TROŠI NAJVIŠE STRUJE

Posted by

Bojler za kupatilo je jedan od najvećih potrošača električne energije u jednom domaćinstvu. Večitu dilemu izaziva pitanje – da li bojler uključivati po potrebi ili ga držati stalno uključenim da bi se samodogrevao? Šta smanjuje, od ova dva pitanja, potrošnju? Ustanovljene su neke stvari merenjem – zapremina bojlera za kupatilo je najčešće 80 litara, a grejač je 2kw, voda se greje do 600C, a temperatura u kupatilu je 240C. Iako bojleri za kupatilo imaju određenu izolaciju, voda u bojleru se stalno hladi, pa je zato potrebno često dogrevanje da bi ona bila oko 600C. Merenjem je ustanovljeno da je za samoodržavanje temperature potrebno 1h i 25min od svih 24h. Ukoliko bi se neko tuširao, bojleru za kupatilo je potrebno dodatnih 1h i 40min. U slučaju da bojler uključujete pre kupanja, on će vodu zagrejati za nešto više od 2h, istuširaćete se i voda će se polako hladiti, a to znači da je u prvom slučaju bojler radio nekih 25% vremena više. Na vama je da razmislite da li želite da stalno imate toplu vodu. Najveća ušteda je očigledna ako bojler uključujete na jeftinu struju – ukoliko bojler uključujete jednom dnevno na jeftinu struju, troškovi koje on prouzrokuje će vam biti za oko 5 puta manji. Veoma je važno da bojlere za kupatilo redovno čistite od kamenca, jer kamenac smanjuje njegovu zapreminu, otežava rad grejača i skraćuje njegov vek trajanja.

Ipak, glasni su zagovorenici  da je bolje bojler držati na nekom minimalnom režimu rada, da je bolje da se on lagano dogreva i ne troši ogromnu količinu energije odjednom. Na kraju se svodi da je sve isto, da ništa nije isplativije, ali je presudna dinamika trošenja tople vode. Savremeno tržište je izašlo u susret potrošačima „Smart“ bojlerom za kupatilo, posredstvom aplikacije na mobilnom telefonu. 

SMART BOJLERI ZA KUPATILO

Uključite toplu vodu dok ste još na poslu i imate toplu vodu kad se vratite kući! Ovo je samo jedna od mogućnosti koju nudi Smart bojler, a upotreba je jednostavna – dovoljno je instlirati aplikaciju na vaš teleon da biste, dok ste van kuće, bojleru dali 4 različita uputstva kako da radi ( zagrejati vodu samo za tuširanje, uključiti se u periodu jeftine energije, povećati temperaturu, odrediti dane u nedelji u kojima želite da imate toplu vodu ). Prema performansama, očekuje se da Smart bojleri za kupatilo troše čak 40% manje električne energije u odnosu na klasične bojlere.

KOJI BOJLER ZA KUPATILO ODABRATI

Prvi savet je da odlučite da li želite vertikalne, horizontalne ili samostojeće bojlere, u zavisnosti od prostora gde se bojler ugrađuje. Naravno da ovi modeli utiču i na sam proces ugradnje. Dimenzije su različite, a popularne zapremine su 50l, 80l, 100l i 120l. Isključivo broj članova domaćinstva uslovljava zapreminu. Slim bojleri uspešno odgovaraju većoj zapremini i manjem prostoru za ugradnju. Standardna vrsta su akumulacioni bojleri gde se privremeno čuva topla voda. Grejanje vode vrši grejač, akumulira se i održava željena temperatura konstantnim dogrevanjem. Druga vrsta su kombinovani bojleri – imaju električni grejač, ali mogu koristiti toplu vodu drugog grejnog sistema poput gradske toplovodne mreže. Protočni bojleri su brzi u zagrevanju, jer zagrevaju vodu dok ona prolazi preko spiralnih električnih grejača i izuzetno su popularni, jer je topla voda uvek dostupna. Kazan bojlera može biti prohromski i emajlirani. Obe vrste materijala obezbeđuju visok nivo higijene i zaštitu od korozije. Vodite računa o ovim detaljima i obezbedićete toplu vodu i po nekoliko decenija.