Industrijski stil uređenja enterijera – Open Space koncept i sirovi materijali

Posted by

Životni prostor bi trebalo urediti prema sopstvenom ukusu. Međutim, na trenutne preferencije značajno utiču aktuelni trendovi. Dalje, aktuelne trendove uređenja enterijera značajno određuje trenutna društvena, ekonomska i politička situacija, kao i promene u potrebama stanovništva.

Primera radi, nekada su raskošno ukrašeni domovi, s gomilom detalja, bili dokaz bogatstva. Kasnije se prezasićenost ukrasima smatrala kičom, a u modu je došao minimalizam. Početkom prošlog veka, situacija u svetu je iznedrila novi stil uređenja prostora, koji je i danas popularan – industrijski ili loft stil.

Začeci industrijskog stila

Početkom prošlog veka, SAD (i svet) zadesila je velika recesija. Posledica recesije bilo je i zatvaranje velikog broja fabrika. Iza napuštenih fabrika ostajala su skladišta, hale i proizvodni prostori, koji su “zjapili” prazni i postepeno propadali. Kako bi se prostor iskoristio, preuređen je u stambeni.

Budući da su ove građevine namenski pravljene za potrebe pogona, a ne za život ljudi, pojedine elemente je bilo nemoguće prilagoditi i promeniti. S tim u vezi, na scenu stupa tzv. “open space” koncept, koji je i danas aktuelan. Plafoni su visoki, prostor je otvoren (iz jedne “prostorije” se direktno ulazi u drugu), vidljivi su elementi industrijskih postrojenja (cevi za grejanje, ventilacija, kablovi…). Sve to bi u stambenom prostoru bilo sakriveno, ali se prilikom izgradnje fabrika ovim detaljima nije pridavao značaj. Materijali su takođe ogoljeni i sirovi, pa sve deluje skoro nezavršeno – jasno se vide cigle, beton, metal… Zapravo je očigledno da je prostor silom prilika promenio namenu. Nekada je ovaj rezultat bio neizbežna posledica ekonomskih promena, dok se danas stambeni prostori i grade s odlikama industrijskog stila.

Osnovni elementi industrijskog stila

Industrijski stil na prvi pogled može delovati hladno i neudobno, ali se upravo dobrim uređenjem prostora ovakav utisak može potisnuti. Glavni elementi industrijskog stila su “open space” koncept i visoki plafoni. Ovakav pristup vam ide u prilog jer imate više prostora na raspolaganju – prostor se ne gubi na nepotrebnim pregradama, a visoki plafon je idealan za ugradne plakare koji će maksimizirati prostor za odlaganje. Ponekad čak ni spavaće sobe nisu pregrađene, ali se, u većini slučajeva, “open space” uglavnom zadržava samo na dnevnoj sobi, predsoblju, kuhinji i trpezariji.

Grede i cevi koje bismo inače nastojali da sakrijemo, industrijskom stilu daju poseban šmek. Naravno, važno je da bezbednost ipak i dalje bude na nivou, budući da je često u pitanju životni prostor u kojem borave deca ili kućni ljubimci. Dakle, ogoljene žice su ipak korak previše. S druge strane, stara cigla, beton, čelični nosači i ogoljene cevi su pun pogodak.

Kada su materijali u pitanju, metal i rustično drvo su glavni akteri. Pri uređenju enterijera u industrijskom stilu se uglavnom koriste zemljane i neutralne nijanse, koje se savršeno uklapaju s drvetom i metalom.

Industrijski stil – izbor nameštaja, dekoracije i rasvete

Izbor nameštaja, dekora i rasvete je ključna stavka. Prazan prostor izgrađen u industrijskom stilu će delovati hladno i podsećati na neko skladište ili hangar. Zadatak je da se izborom nameštaja prostor učini toplijim, ali da se ne ode u krajnost, kako nameštaj ne bi odudarao od okruženja. Prilikom izbora stola, opredelite se za drveni sto s metalnim nogarama ili detaljima. Mogu se iskoristiti i pažljivo restaurirana metalna burad. Prostor dodatno “omekšajte” izborom udobnog nameštaja. Primera radi, dvosedi u neutralnoj boji će se savršeno uklopiti u “open space” koncept. Ako želite da dodatno osvežite prostor, možete izabrati jedan komad nameštaja u jačoj boji (žuta, crvena, narandžasta). Budite sigurni da će baš ovaj komad uvek privlačiti pažnju. Uz drvo i metal se dobro slaže koža, ali se ne sme preterivati s ovim materijalom, pa bi ga trebalo rezervisati samo za upečatljive komade. Na zidove možete postaviti police, izrađene od kombinacije metala i drveta. Oplemenite prostor tako što ćete na police staviti par biljaka.

Rasveta ima važnu ulogu za “zagrevanje” prostorije. Većina stanova građenih u industrijskom stilu ima velike prozore, kako bi se obezbedilo dovoljno dnevnog svetla, koje će uneti toplinu. Veštačko osvetljenje bi trebalo da bude u industrijskom stilu: lusteri u obliku reflektora, Edison led lampa, lampe sačinjene od velikog broja lampica… Niski lusteri koji se spuštaju s visokog plafona će stvoriti iluziju još većeg prostora.

Kada je dekoracija u pitanju, ne bi trebalo preterivati, ali je nekoliko upečatljivih komada poželjno. Kao inspiraciju možete iskoristiti period industrijalizacije, s kraja 19. veka. Slike na zidovima se podrazumevaju, kako bi se pokrio značajan prostor od poda do plafona i kako bi se atmosfera dodatno zagrejala i omekšala.

Industrijski stil uređenja enterijera nije za svakoga, ali će se pravi zaljubljenici u ovakvom prostoru osećati opušteno i prijatno.