Beba na rođenju ima imuni sistem koji je relativno nezreo i mora da evoluira tokom života i kroz izloženost raznim izazovima dostiže svoj vrhunac, i u starosti slabi. Naučnici smatraju da je više od 1600 gena uključeno u urođene i stečeneimunološke odgovore. To je jedan od najsloženijih sistema u našem organizmu i sastoji se od organa, ćelija i tkiva.
Poboljšajte imunitet vašoj bebi
Antitela se prenose sa majke na bebu kroz posteljicu tokom poslednja 3 meseca trudnoće. To bebi pruža određenu zaštitu kada se rodi. Nakon rođenja, više antitela se prenosi na bebu u kolostrumu i u majčinom mleku. Ali, imuni sistem beba još uvek nije jak kao kod odraslih. Bebe proizvode svoja antitela svaki put kada su izložene virusu ili bakteriji, ali potrebno je vreme da se ovaj imunitet u potpunosti razvije. Dojenje je verovatno jedan od najboljih načina za pomoć bebinom imunološkom sistemu u razvoju. To uključuje proteine, masti, šećere, antitela i probiotike. Kada majka dođe u kontakt sa virusima, ona razvija antitela koja joj pomažu u borbi protiv infekcije. Oni se bebi prenose u majčino mleko. Za one mame koje ne doje, i mlečna formula je dobra zamena. U većini slučajeva majčino mleko i adaptirano mleko obezbeđuju sve vitamine i minerale koji su potrebni vašoj bebi. Dodatni vitamini u vidu suplemenata se ne preporučuju za bebe. Jednom kada beba počne sa čvrstom ishranom, razne namirnice, uključujući različite vrste povrća i voća u pasiranom obliku, treba da budu dovoljni da održe imuni sistem zdravim. Preporuka je da se nastavi sa dojenjem dok se uvode i druge namirnice.
Deca i prehlada
Pravilno pranje ruku je važno kako bi se sprečilo širenje prehlade, virusa i drugih vrsta infekcija. Kada deca ne mogu da operu ruke, trebalo bi da koriste sredstvo za dezinfekciju ruku. Vremenom kako imuni sistem prepoznaje određene viruse, postaće sve bolji u sprečavanju infekcije. Posebno važnu ulogu ima uravnotežena ishrana i dobar životni stil. To znači svakodnevno provođenje vremena napolju, na svežem vazduhu, kao i ishrana bogata voćem i povrćem. Uzimanje vitamina takođe neće škoditi, ali oni ne zamenjuju dobro uravnoteženu ishranu. Najčešće je preporučljivo unositi dovoljno vitamina C i D, kao i vitamin E (tokoferol), koji pomaže u borbi protiv slobodnih radikala. Navedene vitamine u velikoj ili potpunoj meri vaše dete može dobiti raznovrsnom ishranom. A za dobru dozu vitamina D potrebno je vreme provoditi napolju, na suncu. Zamenite crtaće i video igrice nekom fizičkom aktivnošću. Trudite se da vaša deca ne provode vreme u zadimljenim prostorijama. Dobar i kvalitetan san je takođe važan za poboljšanje dečijeg imunog sistema.
Namirnice koja jačaju imunitet
Beli luk deluje na taj način da podstiče leukocite da lociraju potencijalne upale u organizmu. Svojoj deci ponudite beli luk u raznim jelima koja će zamaskirati njegov jak miris, sitno iseckan ili ispasiran. Spanać je bogat vitaminom C, a sadrži i vitamin E koji je antioksidans. U svakom oliku kokosovo ulje je dobar izvor energije i ima antimikrobno dejstvo. Limun i đumbir, posebno u kombinaciji sa medom daju potrebne zalihe vitamina C, a đumbir ima protivupalno dejstvo. Kurkuma imaspecifičan ukus, ali je svom detetu možete ponuditi u limunadi sa medom ili možete napraviti pastu od meda i ovog začina. Matcha čaj se jako dobro bori protiv bakterija, a posebno je značajna kod respiratornih infekcija, koje su česte u predškolskom uzrastu.