Za poslovanje u današnjem trenutku, kada je konkurencija tako žestoka, neophodno je stalno unapređivati poslovanje, bez obzira na to kolika je firma u pitanju. Danas je glavni zadatak, velikim kompanijama naročito, da na odgovoran i racionalan način upravljaju poslovanjem, kao i da ga stalno unapređuju. Nije lako – treba pre svega imati razvijenu svest o tome, a zatim imati i sredstava da se u to uloži. Pa ipak, svako ulaganje, pa i ovo, treba da donese boljitak i napredak. U ovom slučaju, sistemi kojima se planiraju resursi kompanije to sigurno donose.
ERP nije novina, velike korporacije ga već odavno imaju
Kada se sistematski pristupa obavljanju nekog posla, rekli bismo da je uspeh zagarantovan. To je pre svega zato što poslovanje i najmanje firme, a velikih svakako, podrazumeva više sektora koji mogu dobro da funkcionišu samo ako ih objedinjuje sistem. Ali i ne samo da funkcionišu tako kako je, već i da se unapređuju, a to postižu uz pomoć ERP-a. Poznato je da ERP sistemi utiču na efikasnost poslovanja, a efikasnost je upravo ključ uspešnosti u mnogobrojnim poslovima.
Kada ima mnogo sektora, mora postojati savršena saradnja među njima
Dve veoma važne reči koje se dovode u vezu sa uspešnošću jedne firme – automatizacija i optimizacija. Automatizacija se pre svega odnosi na one poslove u bilo kom sektoru koji se ponavljaju, a koji se mogu automatski rešavati. Automatizacija je u tim slučajevima bitna iz najmanje dva razloga. Prvi, zato što se njime postiže i ušteda resursa, naročita vremena koje zaposleni troše obavljajući ih. Drugi jer se automatizacijom na minimum smanjuju šanse za greške koje u poslu mogu uticati na potrošnju mnogih resursa. Zatim, ništa manje bitna nije ni optimizacija, koja je sa automatizacijom svakako u vezi, a ona se odnosi na poboljšanje u smislu i efikasnosti ali i zadovoljstva i zaposlenih i krajnjih kupaca ili korisnika usluga.
Različiti modeli ERP sistema
Naravno da ne podrazumeva svako poslovanje isti oblik sistema ERP-a, jer nije isto da li kompanija barata većim ili manjim resursima. Zato i postoji više modela tih sistema koji se prilagođavaju od firme do firme, odnosno njihovim potebama. Za male firme oni se primenjuju u najjednostavnijem obliku i odnose se na planiranje u poslovanju. Kod srednje velike firme, koje imaju proizvodnu ili distribucionu delatnost, ERP sistemi su primenljivi u upravljanju lancima snabdevanja i upravljanju skladištima, što je izuzetno važan aspekt koji dovodi do preko potrebne efikasnosti. Na kraju, velike kompanije podrazumevaju sveobuhvatne modele ERP sistema, pa oni pokrivaju celokupno planiranje i upravljanje svim segmentima poslovanja.
U svakom slučaju, ukoliko kompanija razmišlja ne samo o pukom postojanju na tržištu, nego i o tome kako da na njemu bude u prvom planu i kako da bude prvi izbor potencijalnim klijentima, ERP sistemi se jednostavno moraju podrazumevati. Napredak poslovanja se teško ostvaruje ako pojedine komponente, kao što su finansije, ljudski resursi, lanci snabdevanja, logistika i analiziranje i planiranje celokupnog poslovanja, ne rade u okviru sistema koji svu količinu podataka objedinjuje i čini je dostupnima svima koji u poslu učestvuju, a naročito oni koji odluke donose.