Agregati za struju: Sigurnost i pouzdanost u vašem domu

Posted by

Koliko zavisimo od redovnog snebdavanja električnom energijom shvatimo tek kad dođe do prekida. Možete zamisliti kakve to posledice može imati u bolnicama i sličnim ustanovama, ili u industrijskim pogonima gde se odvija proizvodni proces. Zato su, za obezbeđenje stabilnog i bezbednog snabdevanja električnom energijom, najpouzdaniji agregati za struju. 

A na struju u kući smo toliko navikli, da svaki prekid izaziva najmanje nelagodu, ali i moguće veće posledice zbog prestanka rada frižidera, zamrzivača, prekida grejanja u hladnim zimskim danima. Jednostavno, struja je neophodna za nesmetano funkcionisanje našeg življenja u ovom modernom dobu brzog razvoja tehnike i naprednih tehnologija, još uvek dominantno zasnovanih na električnoj energiji. 

Kako rade agregati?

Agregat za struju radi na jednostavnom principu pretvaranja mehaničke energije u električnu. Motori agregata koriste gorivo kao pogonski izvor i preko generatora proizvode struju. 

Ključni delovi agregata su motor, alternator, sistem za kontrolu i napajanje, kao i sistemi za hlađenje i izduvne gasove. 

Motor agregata pokreće alternator, koji stvara elektromagnetno polje i pretvara ga u električnu energiju. Na ovaj način, agregat postaje pouzdan izvor struje.

Upotreba u različitim okruženjima

Agregati za struju nalaze primenu u raznim situacijama i okruženjuma. Dobro ih je imati u kući, neophodni su u industriji, obavezni u bolnicama, hladnjačama i sličnim ustanovama i postrojenjima, a itekako su poželjni na terenu gde nema dovoda električne energije. Na terenu su potrebni za bilo kakvo izvođenje radova, ali i za vaše komfornije opuštanje i uživanje. 

U domaćinstvima je dobro imati agregate za struju, naročito u područjima gde češće dolazi do prekida u napajanju. Uz agregat možete nastaviti normalan život jer dobijate osvetljenje, grejanje ili hlađenje, funkcionisanje kućnih uređaja i aparata. 

U industrijskim postrojenjima kontinuirana proizvodnja zavisi od stabilnog napajanja strujom. Agregati veće snage služe kao rezervni izvori napajanja u slučajevima nestanka struje, omogućavajući nastavak proizvodnih procesa i sprečavajući moguće kvarove na mašinama. 

Obavljanje poslova u terenskim uslovima gde nema električne mreže, nemoguće je bez agregata za struju. Građevinski radovi, rad mašina, korišćenje alata i drugih uređaja, rasveta, sve se omogućava preko agregata i dovoljne količine energenta koji koriste za rad.  

Vrste agregata i pogonska sredstva

Postoji nekoliko različitih tipova agregata za struju, a njihova podela uglavnom se zasniva na vrsti pogonskog sredstva koje koriste.

Agregati na benzinski pogon su obično manjih dimenzija i koriste se za kratkotrajne potrebe. Popularni su za kućnu upotrebu jer su laki za transport i relativno tihi u radu.

Agregati na dizel pogon su robusniji, efikasniji i ekonomičniji kada je u pitanju dugotrajan rad. Zato se više koriste za industrijsku upotrebu i rad u teškim uslovima. Imaju duži vek trajanja i troše manje goriva u poređenju sa benzinskim agregatima.

Plinski agregati koriste prirodni gas ili tečni naftni gas (TNG) kao gorivo. Njihova prednost je ekološka prihvatljivost jer proizvode manje štetnih gasova. Uglavnom se koriste u stambenim objektima i poslovnim zgradama.

Solarni agregati još uvek nisu široko dostupni, ali su povoljno rešenje jer koriste solarnu energiju za punjenje baterija i pružaju održivo rešenje za napajanje. Idealni su za kampovanje ili rad u područjima sa dugim sunčanim periodima.

Kako pravilno izabrati agregat za struju?

Nekoliko faktora su opredeljujući za pravilan izbor agregata za struju. To su:

– snaga, 

– trajanje rada, 

– mobilnost,

– cena i održavanje. 

Najvažnije je odrediti ukupnu snagu koju će agregat morati da obezbedi. Ovo podrazumeva sabiranje snage svih uređaja koje planirate da napajate i obično se dodaje još desetak posto kako bi agregat radio pouzdano. 

Trajanje rada je opredeljujuće za izbor vrste goriva. Dizel agregati su bolji za duži neprekidni rad, dok su benzinski korisniji za kraće periode.

Mobilnost je praktičan faktor koji utiče na izbor agregata. Ako ćete koristiti agregat za rad na različitim lokacijama, onda su pogodniji prenosni modeli na benzinski pogon, jer su jednostavniji za transport i rukovanje.

Što se tiče cene nabavke i troškova održavanja, dizel agregati mogu biti skuplji, ali su ekonomičniji na duži rok, jer zahtevaju manje goriva i trajniji su. Benzinski i plinski agregati imaju niže početne troškove i pristupačniji su za kućnu upotrebu.

Kakva je budućnost korišćenja agregata 

Neophodnost redovnog snabdevanja električnom energijom za normalan život i rad potvrđuje dalju potrebu za agregatima za struju. Razlozi su što u mnogim nerazvijenim sredinama nema električne mreže, a i tamo gde je ima prekidi mogu biti česti. 

Drugi razlog je veoma prisutna energetska kriza, uzrokovana bitnim delom nestabilnim geopolitičkim prilikama u svetu. To uzrokuje neizvesno obezbeđenje dovoljnih količina energenata, a i cene veoma variraju. Solarni i hibridni modeli sve više dobijaju na značaju, jer omogućavaju kombinaciju više izvora energije i smanjuju negativan ekološki uticaj. 

Agregati za struju ostaju neophodni, ali je važan njihov dalji tehnološki razvoj kako bi postali efikasniji, tiši i pristupačniji, nudeći energetski održiva rešenja koja zadovoljavaju potrebe kako domaćinstava, tako i industrije.