Astigmatizam – zbog čega dolazi do zamućenog vida i kako se on leči

Posted by

Problemi sa očima, kao i mnoge očne bolesti nisu retke u današnje vreme. Krivac za to je najviše drugačiji stil života, koji podrazumeva naprezanje očiju ali i previše gledanja u ekran, bilo da se radi o kompjuteru ili mobilnim telefonima. Astigmatizam je stanje oka koje je uobičajeno, to nije bolest i nema potrebe da se plašite ako ste na pregledu kod oftalmologa dobili ovu dijagnozu. Kratkovidost i dalekovidost su optički problemi, baš kao i astigmatizam. On izaziva manje smetnje, ali može i iskomplikovati stvar, pa je potrebno preduzeti određene mere. 

Astigmatizam kao jedna vrsta anomalije, nastaje onda kada vaše oko nije okruglog oblika, pa očno sočivo i rožnjača ne daju dobru zakrivljenost. U slučajevima kada je sve savršeno, oko je kao jedna lopta a svetlost se prelama ravnomerno. Ali u suprotnom dolazi do neravnomernog prelamanja svetlosti, jer je vaše oko kao izdužena lopta, odnosno nije savršeno okruglo. Stvari koje tada posmatrate obično su zamućene, a sama zakrivljenost oka ili očiju može se promeniti kako vreme prolazi. To u suštini znači da kako vreme prolazi samo stanje se može poboljšati, ali i pogoršati. 

Opcije koje poboljšavaju stanje

U zavisnosti od stanja i u kom stepenu se nalazi astigmatizam kod neke osobe, preporučuju se različite mere. Rekli smo da vremenom stanje može da se popravi ali i znatno pogorša, pa je potrebno ići na redovne kontrole kod izabranog oftalmologa. Ako je situacija takva da imate blaži oblik ovog stanja, neće vam biti potrebno lečenja a ni neka vrsta korekcije. U slučajevima kada je stanje ozbiljnije preporuka je da se nose naočare za vid. Kada su u pitanju naočare za vid, potrebno je da izaberete odgovarajući model, koji će vam olakšati svakodnevno funkcionisanje. 

Jer naočare za vid su svakako najefikasnije i siguran način da poboljšate svoje stanje. Pritom su i najjeftinije rešenje. Druga opcija je nošenje kontaktnih sočiva, a u tom slučaju se nose posebna sočiva baš za ovo stanje, koja se nazivaju torična sočiva. Za one ljude sa jako izraženim astigmatizmom rešenje može biti i operacija, sa kojom ćete stanje potpuno izlečiti. Međutim, sama operacija može dovesti do nekih drugih problema, kao što su osetljivost oka noću i izražena preosetljivost na svetlo.

Cilindrična dioptrija

Stakla za naočare, ako vam je utvrđen astigmatizam, treba da sadrže cilindrična sočiva. Takva stakla za naočare imaju jednu funkciju a to je da stave svetlost u fokus i to u određenu tačku na mrežnjači. Ako se biraju stakla za naočare koja imaju šire vidno polje, osim toga što su kvalitetnija, izbeći ćete i neugodan osećaj poput propadanja ili ljuljanja, koji se često dešava kada se prvi put nosi cilindrična dioptrija. Model možete izabrati prema svojim željama i tome kako vam se dopada na licu, ali nemojte praviti kompromise sa kvalitetom. 

Simptomi koji se javljaju

Karakteristično za ovo stanje je da objekte vidimo duplo ili zamućeno, ali je i specifično što se kod nekih ljudi uopšte ne javljaju simptomi, ili pak ne oseća svako iste simptome. Najčešći simptomi su:

  1. Zamućen vid, koji je kao što smo rekli i najučestaliji simptom ovog stanja. Zamućenost može da bude manja ili veća,
  2. Duplirani objekti u koje gledamo – i to duplirani dijagonalno, horizontalno ili vertikalno, 
  3. Glavobolja – jer dolazi do naprezanja mišića oka,
  4. Slabiji noćni vid, jer noću se zenice šire kako bi omogućile da oči prime veću količinu svetla, pa dolazi do dodatnog zamućenja. Osobe koje se suočavaju sa ovim problemom, mogu imati problema sa vožnjom u noćnim satima,
  5. Zamor očiju usled njihovog naprezanja, kao i osetljivost na svetlo. Sve ovo je veoma izraženo dok gledate u ekran telefona ili računara, ali i kada čitate knjigu. 

Testiranje i dijagnoza

Kako bi se dobila precizna dijagnoza, najbolje je posetiti lekara koji je specijalizovan za ovaj tip stanja, odnosno oftalmologa. On će uraditi klasičan pregled, pomoću kog će se utvrditi koji nivo astigmatizma imate. Isto tako, na pregledu se mogu otkriti i neka druga stanja ili bolesti, pa je poželjno redovno ići na kontrole, kako bi se izbegle dalje komplikacije. Testovi koji se koriste mogu biti različiti, pa tako imamo:

  1. Refraktometriju oka, kada se koristi mašina koja se naziva optički refraktor. Ona poseduje nekoliko različitih korektivnih optičkih sočiva, pa dok gledate kroz ta različita sočiva lekar će utvrditi odgovarajuću vrstu sočiva za vas,
  2. Keratometrija je metoda kojom se konstatuje zakrivljenost rožnjače,
  3. Test oštrine – koji podrazumeva čitanje slova na dijagramu i to sa određene udaljenosti. Uz pomoć ovog načina testiranja oftalmolog može uspešno utvrditi koliko dobro vidite slova.