Da li ste znali da srpska zastava datira iz 18. veka, kada je u svom sklopu imala i četiri zvezdica, a da je u današnjem vizuelnom i dizajnerskom rešenju koristimo od 2004. godine? Za sve to vreme doživljavala je manje ili nešto veće promene, ali je trobojka ostala uvek kao najznačajniji simbol.
Srpska trobojka je simbol državnosti, kao i nardonosti, a svojom simbolikom dodatno upućuje na jedinstvo i tradiciju. Koristeći crvenu, plavu i belu boju, srpska zastava je od davnih vremena do današnjih dana ostala najvažniji simbol srpstva. Sama trobojka je poznata odavno, iz perioda vladavine kralja Vladislava, ali je kao simbol države ustanovljena u periodu 18. veka, odnosno 1838. godine kada je u svom izgledu imala i četiri zvezde. Današnji izgled koristi se od 2004. godine, kako u državnim potrebaama, tako i u svim onim narodnim, tradicionalnim. Zato, kada je u pitanju srpska zastava prodaja se vrši na brojnim mestima, budući da njeno korišćenje nije isključivo povezano za državu i njene institucija, već i građane, ali uz određena pravila.
Pravilno postavljanje srpske zastave kao simbola državnosti
Kada govorimo o državnoj simbolici zastave Srbije, bitno je znati da kao takva ne može biti istaknuta od strane građana, već se uvek nalazi na jarbolima državnih institucija i organizacija. Tada je uvek istaknta da bude jasno vidljiva, s prednje strane zgrade, objekta, visoko na jarbolu. U situacijama koje su nemile, kao velike nesreće, događaji koji zahtevaju objavu vanrednih situacija usled loših događaja i proglašavanja dana žalosti, na svim državnim institucijama i organizacijama srpska zastava se spušta na pola koplja, kao znak nacionalne i državne žalosti. Srpska zastava kao simbol državnosti skoro uvek ima i grb Srbije na sebi.
Postavljanje zastave Srbije od strane građana
Trobojka je srpska zastava koja pripada svima, međutim, razlika je u tome da li se na njoj nalazi grb Srbije ili ne. Kada vam je iz bilo kog razloga potrebna srpska zastava, prodaja funkcioniše uvek tako da ćete dobiti onu bez grba, budući da je kao takva simbol naroda, pa se i naziva narodnom. Državna je sa grbom i može biti korišćena i istaknuta isključivo od strane državnih institucija i organizacija.
Brojne su situacije kada je njeno isticanje potrebno, od postavljanja ispred određenih firmi, u kancelarijama, pa sve do obeležavanja nekih umetničkih, sportskih, zabavnih programa. Pored toga, mnogi običaji u narodu podrazumevaju korišćenje srpske zastave, kao što je to u slučaju venčanja, odnosno svadbe. Zakon propisuje urednu upotrebu narodne zastave u svim tim situacijama, od strane građana u bilo kom trenutku kada osete potrebu da javno istaknu ili ponesu zastavu, ali isključivo bez grba.
Prodaja srpske zastave
Kako predstavlja simbol naroda, tradicije, a pre svega države i državnosti, prodaja srpskih zastava je dostupna svuda, od suvenirnica, preko štamparija, do brojnih online prodavnica. Uvidećete i sami da su uvek u ponudi trobojke, bez grba, što je deo pravila i samog Zakona o odvojenom korišćenju narodne i državne srpske zastave, uz napomenu koja uvek stoji, a to je da obe simbolišu isto i da su im vrednosti potpuno jednake.