,

Kako se ponašati tokom trudnoće: Korisni saveti ginekologa!

Posted by

Pušenje treba potuno izbaciti

Pušenje tokom trudnoće može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme za Vas i Vašu bebu. Pušenje prvenstveno povećava rizik za Vašu bebu i može dovesti do:

  1. prevremenog rođenja, prevremenog sazrevanja posteljice
  2. male porođajne težine deteta, mrtvorođenosti
  3. sindroma iznenadne smrti odojčadi (SIDS) ili (smrt u krevetiću)
  4. urođenim anomalijama kao što su rascepa usne i nepca deteta 

Pušenje takođe čini sledeće komplikacije u trudnoći verovatnijim:

  1. Pobačaj.
  2. Ektopična trudnoća.
  3. Prevremenog pucanja plodovih ovojaka
  4. Abrupcija placente, gde se posteljica odvaja od zida materice pre nego što se beba rodi.
  5. Smanjenu telesnu težinu ploda

Ukoliko pušite, što pre prestanete da pušite, to bolje za Vas i Vašu bebu. Čak i prekid u poslednjih nekoliko nedelja trudnoće može da vam oboma bude od koristi.

Izbacite alkohol

U prvom trimestru konzumiranje alkohola može povećati rizik od pobačaja, dok u trećem tromesečju može uticati na razvoj mozga vaše bebe.

Ne postoji način da se sa sigurnošću zna koliko je alkohola bezbedno tokom trudnoće. Zato se preporučuje da potpuno izbegavate alkohol tokom trudnoće.

Obilno piće ili prekomerno opijanje tokom trudnoće je posebno opasno za vašu bebu jer može da uzrokuje loš neurološki razvoj deteta i u kasnijem životu. Buduće mame koje redovno piju verovatnije će roditi bebu sa poremećajima fetalnog alkoholnog sindroma (FASD). To su problemi u rasponu od poteškoća u učenju do ozbiljnijih urođenih mana.

Konzumacija alkohola tokom trudnoće takođe može dovesti do komplikacija, kao što su:

  1. spontani pobačaj
  2. prevremeni porođaj
  3. mrtvorođenost

 Smanjite unos kofeina

Previše kofeina može povećati rizik od pobačaja, upozorava dr Miloš Radović. Kofein se nalazi u kafi, čaju, kolu, čokoladi i energetskim pićima. 

Trenutne smernice kažu da do 200 mg kofeina dnevno neće naštetiti vašoj bebi u razvoju. To je ekvivalent dve šoljice instant kafe. Čaj i kafa bez kofeina, voćni čajevi i voćni sokovi su bezbedne alternative.

 Redovno vežbajte

Redovno vežbanje je jako bitno za vas, a samim tim i za vašu bebu i normalan tok trudnoće.

Radite lagane vežbe:

  1. Pomaže vam da se nosite sa promenama u vašem držanju i naprezanjima zglobova tokom trudnoće.
  2. Podiže vaše raspoloženje ako se osećate slabo.
  3. Pomaže vam da ostanete zdrave težine, iako je normalno da se ugojite tokom trudnoće.
  4. Pomaže da se zaštitite od komplikacija u trudnoći, kao što je visok krvni pritisak.
  5. Povećava vaše šanse za jednostavan porođaj.
  6. Olakšava vam da se vratite u formu nakon što se vaša beba rodi.

Za većinu normalnih trudnoća, vežbanje će:

  1. ojačati mišiće i izdržljivost
  2. povećati nivoe energije
  3. poboljšati san
  4. smanjiti bolove u leđima
  5. ublažiti zatvor

Dobre vežbe za trudnoću uključuju:

  1. plivanje
  2. brzo hodanje ili akvabik
  3. lagana joga ili pilates

Vežbanje vam takođe može doneti olakšanje od bolova u leđima. Može pomoći i kod problema sa spavanjem, sve dok ne vežbate pre spavanja. Umerena joga ili pilates.

Ako se bavite sportom, i ako vaš određeni sport nosi rizik od padova ili udaraca, ili dodatnog stresa na zglobove, najbolje je da prestanete.

 Putovanje avionom i automobilom

Svakako se savetuje poseta lekaru pre puta. Većina avio kompanija ne prima trudnice posle 36. nedelje trudnoće. Izbegavati putovanja u zemlje za koje je potrebna vakcinacija. 

Najpovoljniji period za putovanja avionom je II trimestar (od 13. do 28.ng) – najmanji rizik od pobačaja i prevremenog porođaja. 

Vremenski dugo sedenje tokom putovanja avionom povezano je sa povećanim rizikom od venske tromboze. Nošenje kompresivnih čarapa za to vreme smanjuje rizik od venske tromboze i najbolja je metoda prevencije.

Ne putovati duže od 6 sati dnevno. Stati na svakih 1-2 sata, radi vežbi ili šetnje. Ne zaboraviti adekvatnu ishranu i hidrataciju.

Tokom putovanja automobilom obavezno je koristiti pojas, čak i tokom trudnoće. Savetuje se da se pojas vezuje sa tri tačke tako da je donja traka pojasa horizontalna, što je niže moguće ispod stomaka, a gornja traka pojasa dijagonalna, iznad stomaka, a između grudi. 

Odmaranje, higijena i nega

Umor koji osećate u prvih nekoliko meseci je zbog visokog nivoa hormona trudnoće koji kruže u vašem telu. Kasnije će to biti verovatnije zato što ustajete noću da biste otišli ​​u toalet ili ne možete da se udobno smestite u krevetu.

U odmakloj trudnoći preporučuje se pre tuširanje nego kupanje u kadi jer je kontraindikovano kod rupture plodovih ovojaka

Ako vam je san poremećen noću, pokušajte da nakratko odspavate usred dana ili idite rano u krevet da biste to nadoknadili. Ako je to nemoguće, barem podignite noge i pokušajte da se opustite 30 minuta.

Ako vam bolovi u leđima ometaju san, pokušajte da ležite na levoj strani sa savijenim kolenima. Postavljanje klinastog jastuka ispod kvrge može vam pomoći da ublažite opterećenje na leđima.

Da biste se opustili pre spavanja ili da biste zaspali tokom noći, isprobajte tehniku opuštanja, kao što su:  

  1. Istezanje 
  2. Duboko disanje, Vizuelizacija (Meditacija) 
  3. Masaža

Radite i vežbe za jačanje karličnog dna

Vaše karlično dno se sastoji od korpusa mišića na dnu vaše karlice. Ovi mišići podržavaju vašu bešiku, vaginu i zadnji prolaz. Mogu se osećati slabije nego obično u trudnoći zbog dodatnog pritiska na njih. Hormoni trudnoće takođe mogu prouzrokovati da se vaše karlično dno malo opusti.

Slabi mišići karličnog dna izlažu vas riziku od razvoja stresne inkontinencije. Ovo je stanje kada vam curi urin kada kijate, smejete se ili vežbate.

Jačanje mišića redovnim izvođenjem vežbi za karlično dno tokom trudnoće će vam pomoći. Osetićete korist ako uradite osam stiskanja karličnog dna, tri puta dnevno.

Seksualni odnosi tokom trudnoće

U fiziološkoj trudnoći seksualni život se može nastaviti do rupture plodovih ovojaka. Ali prisutan je individualni doživljaj promene kvaliteta seksualnog zadovoljstva. Oralni seks je bezbedan, ukoliko ne postoje infekcije.

Kontraindikacije za seks tokom trudnoće:

  • Preteći pobačaj i prevremeni porođaj
  • Skraćenje ili dilatacija grlića
  • Oticanje plodove vode
  • Prednjačeća posteljica (Placenta previa), krvarenja u trudnoći
  • Prethodni spontani pobačaji