ŠTA SVE IZNAJMLJIVANJE NEKRETNINE NOSI SA SOBOM?

Posted by

Iako naizgled deluje da je izdavanje stanova posao koji je jednostavan i donosi laku zaradu, može se desiti da bude baš obratan slučaj. Stoga, pažljivo u ceo proces!

POGLEDAJMO POD: IZDAVANJE STANOVA OBRENOVAC 

Prostor svojim izgledom i opremljenošću, ali i lokacijom treba da opravda cenu, to ne smemo zaboraviti. Primera radi, ako oglas glasi „Izdavanje stanova Obrenovac”, kirija treba da budu u skladu sa visinom rente u ovom gradu, čak i pozicijom u njemu samom. Takođe, izdavanje stana biće uspešnije što je on sređeniji i bolje uređen. Najpre je bitno da bude čist i skladan, te tako krenimo od krečenja, preko dubinskog pranja nameštaja, do nabavljanja potrebnih detalja.

PRONALAŽENJE STANARA

Iako je možda sigurnije pronaći stanara preko preporuke – mada i to može biti mač sa dve oštrice, većina uobičajeno pribegava postavljanju oglasa na internet i/ili njihovom objavljivanju u novinama. Svakako, oglas treba da bude precizno i striktno koncipiran, a pre svega u određenoj kategoriji. Na primer, bavimo se izdavanjem stanova u Obrenovcu, stoga je logično da ćemo pod naslovom „Izdavanje stanova Obrenovac” postaviti i našu reklamu. Oglas, dakle, treba da sadrži taksativno navedene sve relevantne detalje, od visine kirije, kvadrature, pa sve do opremljenosti i specifikacija zgrade, te da bude propraćen fotografijama.

IZBOR ZAKUPCA

Nakon javljanja zainteresovanih, čak i ukoliko smo unajmili agenciju kao posrednika, sledi susret sa njima, odnosno potencijalnim zakupcima, razgovor i pojašnjavanje pojedinosti. Ukoliko se javi više interesenata, važno je napraviti klasifikaciju „kandidata”, kada smo slobodni da po svom nahođenju izaberemo buduće stanare.

PRIPREMITI I UGOVOR

Najbolje je napraviti ugovor o izdavanju stana, koji sadrži lične podatke obeju strana i sve detalje u vezi sa pravima i obavezama i zakupca i zakupodavca, počev od visine kirije i načina plaćanja, pa sve do depozita ili finansiranja popravki u stanu. Ugovorom su obe strane zaštićene, a sam dogovor biva verifikovan.

BRIGA O NEKRETNINI

Kada su se zakupci uselili, izvesno je da o nekretnini treba voditi računa, da li su plaćeni računi, kakav je odnos sa komšilukom, imaju li zakupci nekih problema, da li prostor održavaju čistim i slično. Ovde se neretko javlja prava začkoljica i međusobna iskustva zakupaca i zakupodavaca često su dijametralno suprotna.

Naime, kada smo iznajmili prostor, iako je on naš, mi smo ga ipak privremeno nekome ustupili i taj neko ima pravo na svoj mir i komfor, čak i na neke odluke koje će njegov život učiniti udobnijim. Sa druge strane, sasvim je u redu i opravdano da brinemo o svom posedu. Ali važna je zlatna sredina, te tako, na primer, u stan ne treba dolaziti bez najave ili prečesto, a kamoli u odsustvu stanara. 

KADA NASTUPE PROBLEMI…

Iako i ugovor i dogovori služe da se preduprede nepoželjne situacije (krađe, svađe, nagomilani računi, dugovi), do ovakvih problema katkada dolazi, te makar i podsvesno moramo biti spremni na rizik kada se upustimo u izdavanje stanova. Ipak, međusobno poštovanje i poverenje ključ je svakog uspešnog odnosa, te se uzdajmo u preduzete korake.

Svakako, treba uvek ostati staložen i rešenje prvo potražiti mirnim putem.