8 koraka na putu da se rešite bubuljica i mitisera zauvek

Posted by

Bubuljice i mitiseri narušavaju naš izgled, samopouzdanje i zaslužuju da ih eliminišemo iz našeg života. Ipak, to nije uvek jednostavno. Kako ih se rešiti?

Zapravo, kao i u svakoj borbi, važno je da imate dobru strategiju. U ovom slučaju ona podrazumeva adekvatnu rutinu kada je čišćenje kože u pitanju i preparate kojima negujete kožu.

Upoznajte se sa uzrocima bubuljica i mitisera

Razlog pojave bubuljica je preterano lučenje sebuma iz lojnih žlezdi i još nekoliko kockica koje se slože sa tim. Nekoliko je okidača koji mogu da dovedu do toga – od hormonskih disbalansa u telu kojih možda i niste svesni, preko neadekvatne i loše  ishrane, pa do neadekvatne i loše nege lica.

U suštini, bubuljičavo lice i mitisere uglavnom imaju osobe koje imaju masnu kožu lica, premda će i loša i pogrešna higijena lica ostaviti tragove u vidu akni na svakoj koži.

Sebum je masnoća koja održava vlažnost kože i štiti je od direktnog uticaja zagađivača, toksina i mikročestica. U nekoj normalnoj dozi, neophodan je da biste imali lepu kožu. Međutim, višak ove masnoće na licu deluje kao lepak za sitne čestice, prljavštinu, bakterije, tokisne i zajedno sa njima zapušava pore.

Kada se pore pretrpaju ovim sadržajem, dolazi do njihovog začepljenja i upalnih procesa u vidu akni. Jako je važno zato, kada je uklanjanje ovih kožnih nedsotataka u pitanju, dovesti u red masnoću kože i to je ono sa čim se treba boriti i na šta treba obratiti pažnju. Ponekad nas zaslepljenost bubuljicama i izgledom lica prosto odvede na pogrešan kolosek kada je nega lica u pitanju. Onda ih cedimo, prikrivamo, a zaobilazimo pravi uzrok problema.

Pravilna nega je osnovna stvar koja jednom, dugoročno i zauvek omogućava da se eliminišu bubuljice i mitiseri.

8 koraka u borbi protiv bubuljica

1. Pravilno čistite lice

 

Šta to podrazumeva? Pre svega, da ne preskačete higijenu i da koristite adekvatna sredstva za čišćenje kože. Ukoliko imate masnu kožu koja je sklona bubuljicama i mitiserima, zapitajte se da li je perete dovoljno često. Možda i prevše često?

Da biste normalizovali proizvodnju sebuma i sprečili pojavu bubuljica, važno je naći zlatnu sredinu kada je učestalost pranja u pitanju.

  • Nedovoljna higijena doprineće zatrpavanju pora i stvaranju mitisera i bubuljica.
  • Preterana nega isušiće površinski sloj kože što će biti signal lojnim žlezdama da počnu da proizvode još sebuma. Umesto da se rešite viška masnoće, desiće se suprotno i koža će biti sklonija aknama.

A gde je sredina?

Stručnjaci smatraju da je dovoljno da perete lice 2 puta dnevno – ujutru kad ustanete i uveče pred spavanje. Naravno u nekim situacijama kada vam se lice baš isprljano ne insistirate na ova dva puta i uklonite prljavštinu.

2.  Radite piling lica dva puta nedeljno

 

Ukoliko imate široke pore,masnu kožu sklonu bubuljicama i mitiserima, piling lica je rutina koju ne smete preskočiti. Odredite dva dana u toku nedelje kada ćete obavezno uraditi piling, jer ser na taj način rešavate mrtvih ćelija kože koje , ako ostanu na licu, zatrpaju vaše pore.

Sredstvo za piling lica možete kupiti, ali možete i sami napraviti vrlo lako. Brojne namirnice koje imate kod kuće dobre su za kožu i hrane i je, a imaju sitne granulice koje svojim abrazivnim dejstvom skidaju površinski sloj kože.

U te svrhe možete isprobati :

  • pastu od sode bikarbone i malo vode
  • piling od šećera i nekog hranjivog ulja za kožu
  • piling od soli i nekog hranjivog ulja za kožu
  • piling od kafe i malo vode
  • piling od kukuruznog brašna i malo vode

Jednostavno nanesite malo pilinga na lice i istrljate i odmah ćete primetiti da vam je koža glatkija. A verujte, dobrim delom ste smanjili šanse za nastanak mitisera i bubuljica. Imajte na umu da su krupnije granule oštrije za lice, ba izbegavajte krupan šećer ili kukuruzno brašno ako imate osetljivo lice.

3. Parite lice jednom nedeljno

U jednoj šerpici prokuvajte malo vode i dodajte suve biljke ili eterična ulja po želji. Sklonite sa šporeta,  nNagnite se nad vrelu vodu, stavite peškir na glavu i 10 minuta udišite paru i dopustite da toplota otvori vaše pore. Na ovaj način nečistoće se rastvaraju, izlaze na površinu kože  i vi zapravo dubinski čistite pore. Važno je da imate na umu da ne radite to onih dana kada radite piling lica. Nakon parenja, obavezno dobro očistite lice losionom i zatvorite pore tonikom za lice.

4. Birajte prirodna sredstva za čišćenje lica

Znate i sami da je voda ponekad nedovoljno moćna da ukloni nečistoće sa kože.

A jesu li sapuni onda prava stvar? Treba li prati lice sapunom? Možete, pod uslovom da izaberete neku prirodnu, negaresivnu varijantu koja neguje. Na primer, za problematičnu, masnu  kožu sklonu bubuljicama preporučuje se sapun od kozijeg mleka ili od katrana.

Osim sapuna, za čišćenje lica korisni su i losioni. Ovde je bitno da birate opet one sa prirodnim sastojcima, a izbegavate one koje imaju alkohol jer on isušuje kožu. Time opet dovodite do toga da telo odnosno lojne žlezde pokušavaju da nadoknade masnoću i eto zamke u koju možda upadate ako ne uspevate da se rešite mitisera i bubuljica, iako redovno negujete kožu. Dakle, budite blagi prema svojoj  koži i birajte prirodne preparate.

Ukoliko vidite da posle čišćenja lica vaša koža zateže, znači da sredstvo koje ste koristili isušuje kožu. Razmotrite da ga promenite i pronađete pravo za sebe.

5. Hidrirajte svoju kožu

Potpuno je pogrešno da mislite da masna koža ne zahteva dodatnu vlažnost. Naprotiv, ukoliko je obezbedite, ona ne bi trebalo da proizvodi prekomernu dozu sebuma da vlažnost nadoknadi. Nije dobro da tek tako izaberete neku kremu za lice za koju ste čuli da je dobra. Nekome možda jeste, vama možda nije.

Generalno, ako imate bubuljice i mitisere na licu, ne treba da posežete za nekim jako masnim kremama koje ostavljaju sloj na koži, nego za nekim laganijim variantama koje koža lako upija. Verovali ili ne, ovde u obzir mogu doći i prirodna ulja za lice. Mnoga od njih imaju laganu teksturu koju koža lepo upija i ne ostavljaju masan sloj na koži.

6. Koristite tretman protiv bubuljica

I to svaki dan, dok ne dođe do potpunog poboljšanja!

Nakon što ste temeljno očistili svoju kožu, eliminišite bubuljice i mitisere tako što ćete nanositi redovno neki anti-akne tretman. Na tržištu postoje brojne kreme za različitim aktivnim sastojcima – od salicilne kiseline i benzoil-peroksida koji se najčešće preproručuju, preko krema sa cinkom ili biljnim ekstraktima među kojima su skori nezaobizni ulje čajevca i aloe vera.

Važno je napomenuiti da uvek gledate da tretman koji koristite bude u formi gela, jer ga kože lakše upija nego kremu i bolje iskorišćava aktivne sastojke koji se bore protiv akni. Takođe, kada ste već učinili silne napore da očistite kožu od prljavština, bakterija i toksina, ne stavljajte na kožu tretmane koji nisu sasvim prirodni.

7. Isprobajte prirodne maske protiv bubuljica

Jednom nedeljno pružite svom licu kraljevski tretman nekom domaćom, prirodnom maskom za lice koja sjajno deluje protiv mitisera i bubuljica. Glavni sastojci u tim maskama uglavnom su:

  • med koji sjajno deluje kao površinski antibiotik,
  • aloe vera gel koji umiruje bubuljice,
  • zeleni čaj koji deluje kao antioksidant,
  • belance koje sjajno deluje protiv mitisera i hrani kožu proteinima,
  • razno voće kao što su citrusi, jabuke ili jagode koji su bogati voćnim kiselinama i vitaminima koji čliste i zaceljuju kožu.
  • isprobajte ultrazvučno čišćenje lica

Najbolja stvar kod prirodnih maski za lice je što se jednostavno kombinuju sastojci. Naš je savet ipak, ukoliko imate masnu kožu lica, da izbegavate neka masna prirdna ulja (kao što je maslinovo, pa i kokosovo koje ne prija svima na licu) i birate neka laganija ( lavandino ulje ili ulje jojobe koje se savršeno pokazao u regulaciji sebuma)

8. Pazite šta jedete

Istini za volju, svi ovi spoljašnji napori biće uzaludni ako imate idealne unutrašnje uslove za stvaranje mansoće i izbijanje bubuljica i mitisera. Zato izbegavajte rafinisane masnoće i previše ugljenih hidrata, a posbeno prostih šećera. Njihov višak se kao rezerva skladišti u vidu masnih naslaga. Što više masnoće imate i što se lošije hranite, to je veća verovatnoća da će ono što telo smatra kao višak i kao svojevrsni toksin, ono izbaciti iz sebe. U ovom slučaju, u vidu bubuljica i mitisera.

Ne mora samo loša hrana biti uzrok pojave ovih kožnih promena. Ponekad se i netolerancija na neku namirnicu pokazuje uprvao na ovaj način. U tom smislu, često se krive mlečni proizvodi za nastanak bubuljica. Probajte da eliminišite hranu na koju sumnjate da vam smeta na neko vreme i vidite da li ima napretka u izgledu vaše kože.

A šta treba jesti? Znate već , i mama vam je stalno govorila  – što više svežeg voća i povrća i vitamina.

Ovi koraci su vam osnovna strategija u borbi protiv akni i mitisera. Napravite od njih rutinu ovako:

  • Svaki dan perete lice i stavljete tretman protiv akni.
  • Dva dana u nedelji odvojite za piling lica, jedan za parenje lica i jedan za masku za lice protiv bubuljica.
  • Ostalim danima fokusirajte se samo na higijenu i pravilnu ishranu.

Ostali saveti za uklanjanje bubuljica

Pored gore navedenih osnovnih saveta i koraka, ni ovi nisu ništa manje bitni:

  • Ostavite cigarete. Koža pušača puna je toksina i dodatni je preduslov za bubuljice i mitisere
  • Ne dirajte lice rukama, jer nam nisu uvek besprekorno čiste.
  • Sklonite kosu sa lica. Masna koža i masna kosa često idu u zajedno. Čak i kad ne idu, masnoća sa kose lako može preći na lice i eto problema.
  • Sklonite telefon od lica. Ukoliko pričate mnogo tokom dana, možda je vreme da nabavite slušalice.
  • Kada birate šminku, izbegavajte pudere ili birajte nekomedogene koji ne začepljuju pore.
  • Ne sakrivajte problem šminkom. Rešite ga.
  • Budite uporni, taman koliko u bubuljice. Ništa ne deluje preko noći. Ne dozvolite da posustanete i da one odnesu pobedu.
  • Pratite najtačniju TT prognozu vremena, te ne dozvolite da vas izenadna kiša namokri po licu

Kada je pogrešna higijena u pitanju i ono na šta možete sami uticati, ovi koraci vam mogu mnogo pomoći da se rešite bubuljica i mitisera. Uvek budite svesni njihovog uzroka, pa će vam i borba sa njima biti razumljivija  i lakša

Ukoliko ova strategija ne pomogne, onda su u pitanju neki ozbiljniji problemi za čije rešenje treba da se  obratite  za pomoć svom lekaru ili dermatologu. On će, na osnovu potrebnih analiza, doneti neku drugačiju strategiju za vas.