Oni koji su prošli kroz razvod braka najbolje znaju koliko je to stresno razdoblje života. Njima ovaj tekst neće preterano koristiti. Naprotiv, može ih podsetiti na ono što su preživeli. Međutim, može dosta da znači onima koji trenutno prolaze kroz razvod braka ili u svom okruženju imaju nekoga ko se razvodi.
Razvod braka-odakle izvire stres
Svi oni koji odluče da se upuste u proces zvani razvod braka osim mnoštva papirologije sa sobom nose i buru emocija. Ljutnja, mržnja, osećaj krivice, strah, ljubomora, kada se sve to uskomeša, ne može se rasuđivati hladne glave. Advokati za razvod bi po pravilu trebalo da smire situaciju, ali nekada su partneri toliko ozlojeđeni, da su ponekad i advokati za razvod sami nemoćni. Razvod jednostavno se desi kada je poslednja kap prelila čašu. Bez obzira ne negativne emocije koje vladaju između supružnika, osećaj da se raspada zajednica i da gube porodicu veliki je izvor stresa. Obično partner koji je inicirao razvod i koji napušta porodicu više se za taj čin pripremio, kako racionalno, tako i emocionalno. Ukoliko je porodica sa detetom ili više njih, situacija se dodatno komplikuje, jer tada i dečija patnja postaje dodatni izvor stresa. Roditelji pokušavaju da detetu pomognu da prebrodi taj period, ali ne mogu da se oslobode osećaja krivice.
Postupak razvoda braka-novi izvor stresa
Razvod braka uglavnom nije događaj koji se završava u jednom danu. Čak i ako zanemarimo sve ono što je prethodilo razvodu, praksa kaže da razvod braka može potrajati i po nekoliko meseci, a neki slučajevi trajali su i nekoliko godina. Razvod braka podrazumeva više od tužbe i više od presude ili rešenja. Počinje i samim razmišljanjem o rastavi ili o spasavanju braka. Kraj braka nije ni onda kada bivši supružnici dobiju rešenje o razvodu. Tada nastaje tzv. brakorazvodna kriza, kroz koju po pravilu bar jedan od partnera prolazi, obično onaj koji je napušten.
Kako prebroditi razvod braka
Dugotrajan proces razvoda braka uglavnom iscrpi partnere. Depresija je za pojedine neizbežna pratilja. Savet je da pomoć i utehu najpre potražite među bliskim ljudima, članovima porodice i prijateljima. Prijatelji bi trebalo da vas bolje razumeju nego roditelji, zbog nepostojanja generacijskog jaza. Dok su roditelji ponekad skloni i da vas nekim komentarom nenamerno povrede. Prijatelji, takođe za razliku od roditelja objektivnije sagledavaju stvari i ne mešaju se u vaš partnerski odnos. Ipak, po nekoj statistici, mnogi koji su prošli kroz razvod braka skloni su da se vrate u svoje porodične kuće, kod roditelja kako bi im pomogli i emotivno i logistički, u pogledu odgajanja dece.
Ko je kriv za razvod braka
Oporavak nakon razvoda teško pada ljudima, bez obzira da li su žene ili muškarci. Sredina često ne gleda blagonaklono na ovaj čin, pa tako razvedenu ženu posmatra kao raspuštenicu, dok razvedenog muškarca vidi kao slabića. To dodatno može da situaciju učini kompleksnijom. Mnogi se zbog toga ustručavaju da potraže pomoć, bez koje ponekad ne može da se prevlada kriza. Opet, i samo traženje pomoći od psihologa, naročito u manjim sredinama, može da stavi dodatnu stigmu na one koji su se razveli. Važno je da se, uprkos tome, ne odustaje.